Всього: 3486 Нових сьогодні: 0 Нових учора: 0 Нових за тиждень: 0 Нових за місяць: 1 Із них: Новачків: 1111 Продвинутих: 2363 Журналістів: 5 Модераторів: 3 Адмінів: 4 Із них: Чоловіків: 2733 Жінок: 753
«Коли минуле спродав на базарі – ти вже продав грядуще і себе», - писав Борис Олійник, звертаючи увагу сучасників на необхідність бережного ставлення до історії українського народу. Одна з її найяскравіших сторінок – козацтво. Відомо : «козак» - значить охоронець, рятівник, захисник, незрадлива, справедлива душа. Завжди непросто жилося чесному люду. Те ж саме й сьогодні. Здавалося б – хвалити Бога за мирні дні, так економічний зашморг дихати не дає! – і все-таки, щоб не було, а українці здатні, коли вже «допече» - вдарити лихом об землю і вистояти «всім вітрам назло», ще й жартувати при цьому. Мабуть, сила козацького духу, передана у спадок, допомагає… Козаки нашого часу теж підтверджують це. На Полтавщині зареєстровано 248 громадських формувань охорони громадського порядку, з них шість – козацькі. Активно діють вони у Полтаві, Кременчуці, Комсомольську, Миргороді. Не лише допомагають правоохоронцям підтримувати громадський порядок, а й беруть участь у ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, контролюють стан благоустрою населених пунктів, дотримання правил торгівлі на ринках тощо. Новосанжарці дбайливо ставляться до історичного минулого, зберігають традиції козацького краю. В «Розписі міст і містечок», якими володіло військо Запорізьке, у 1653 році згадується слобідка Нові Санжари у складі Полтавського полку, як передовий військовий пост, що заступав дорогу татарам, відбивав набіги золотоординців. Відважно поводилися новосанжарські козаки і під час бойових дій зі шведами. Як вияв великої поваги до українського козацтва, в Нових Санжарах ще в 1909 році силами територіальної громади споруджено пам’ятник з нагоди 200-ліття Полтавської битви; в 2001-у – пам’ятний знак на честь новосанжарських козаків, а рік тому відкрили Альтанку святої Покрови, теж невіддільну від козацьких традицій. До речі, козакам були притаманні не лише мужність, сміливість, а й незмінне почуття гумору, котре не раз допомагало їм у нелегкому житті разом з шаблею, люлькою, піснею. Любили також попоїсти смачну кашу. Тож влаштоване Новосанжарською селищною радою для жителів і гостей селища біля Альтанки святої Покрови свято так і назвали – «Козацька каша в День святої Покрови». Дружно зійшлися сюди новосанжарці, з’їхалися близькі й далекі гості – з Полтави, Кременчука, Харкова, Києва, Білої Церкви, більше сотні машин припаркувалися навкруги. Вдосталь було роботи і місцевим таксистам. Взяти участь у святі, скуштувати каші прибули і депутати обласної ради Григорій Перерва та Анатолій Шкарбан. -- Не перевелися в нашому селищі справжні козаки і козачки, які люблять Україну і свою малу Батьківщину – Нові Санжари. Любов свою не словами, а хорошими справами доводять. Як результат – перше місце у Всеукраїнському конкурсі «Населений пункт найкращого благоустрою і підтримки громадського порядку». Невдовзі посадимо 2007 дерев, завершимо спорудження десяти фонтанів. А до весни селище прикрасять кущі троянд – за кількістю жителів, тобто по одній троянді на одного жителя.
«Козацьким старшинам», тобто керівникам, пораджу не лише дбати, щоб було тепло в оселях, школах, дитсадках, а щоб тепло було в душах людських. Саме від нас залежить, якими виховаємо свої дітей і онуків, аби знали свій родовід, не плазували сліпо перед «заокеанськими дивами», а утверджували своє, українське – хліб і пісню, духовні, культурні цінності, -- висловився, зокрема, відкриваючи свято, селищний голова Андрій Река. Учасників заходу привітав також заступник голови районної ради Борис Федоренко, а священик Київського патріархату о. Миколай звернувся з проповіддю про Покрову Пресвятої Богородиці, прочитав молитву. Жодне свято, тим більше «Козацька каша», не обійдеться без музики, співу. Майстерно виконували українські, сучасні пісні працівники центру культури та дозвілля – вокальний ансамбль «Лілея», солісти Тетяна Постольник, Світлана Яремко, Світлана Малиненко; медичного центру «Нові Санжари» - група «Курорт» у складі Лілії Савченко, Володимира Гусака, Олени Марковської. Було де і новосанжарцям, і гостям від душі поспівати, потанцювати… Силу, вправність під час змагань з перетягування канату продемонстрували представники сильної половини селища, як любителі, так і професіонали – тренер дитячої спортивної школи Олександр Довженко, учитель фізкультури Олександр Дерев’янко. Чесність поєдинку контролював «арбітр на громадських засадах» - селищний голова. Андрій Олександрович одночасно був і спортивним коментатором, вів прямий репортаж з місця події. А що вже говорити про козацьку кашу ! Приготовлена за особливим новосанжарським рецептом, заправлена особливими приправами, на «живому» багатті, з димком… На славу постаралися приватні підприємці Сергій Булочніков, Сергій Бульбаха, Володимир Вакуленко, працівники кафе «Гостинний двір», районного споживчого товариства. Згадані вище підприємці, а також Віктор Капетоненко (магазин «Лідер») вели жваву торгівлю доречними до святкового столу товарами. До вечора людно, гамірно, весело було біля Альтанки. Та головне – козацька каша, котрою новосанжарці, гості смакували того дня, немов з одного козацького казана, ще більше об’єднала, здружила людей. От якби наші «високі» політики навчилися не тільки «заварювати кашу», а ще й самим «розхльобувати» її ! … Холодним видався день на цьогорічну Покрову. Люди здавна примічали погоду : якщо на Покрову вітер віяв з півночі, то це знак, що зима буде теж холодною і з великими снігами. А ось хорошого настрою учасникам заходу ніщо не могло зіпсувати. Як у пісні співається : «Буде свято і на нашій вулиці, -- тільки б у серцях воно було» !
Вікторія Девя’тко.
На знімку: учасники художньої самодіяльності центру культури і дозвілля під час урочистостей біля пам’ятного знака новосанжарським козакам.