За соціалізму в десяти країнах, що були соціалістичними за Радянського Союзу, а сьогодні входять до ЄС, показник народжуваності складав 2,1, тоді як зараз він не перевищує 1,3.
Як вважають учені, зниження умовного показника, що позначає теоретичну кількість дітей на одну здатну завагітніти жінку, було викликано переходом до ринкової економіки і викликаною цим політичною, економічною і соціальною нестабільністю.
"На початку 90-х ми переживали економічні труднощі, що супроводжувалися низькою заробітною платою і умовами життя, що швидко змінювалися", - говорить латвійський демограф Влада Станкунієне.
"Свобода, якої, на думку агентства, не двистачало жителям Східної Європи, за радянської влади компенсувалася різними матеріальними благами з боку держави" - заявила вчена.
Також як вона зазначила, прагнення до індивідуальності й самовираження, так само як і орієнтація на професійний успіх особи, примусили людей змінити пріоритети, і рішення завести дитину стало більшою мірою залежати від законів ринку.
У багатьох країнах уряд прагне підвищити рівень народжуваності, пропонуючи молодим сім’ям різну матеріальну допомогу за народження дитини.
Наприклад, у Румунії за кожного новонародженого батьки отримують 50 євро, ще 1560 євро їм виплачується упродовж двох років після народження дитини.
У свою чергу в Словаччині за кожного новонародженого батькам платять 340 євро, а за кожну подальшу дитину - 140. Болгарія, наприклад, пропонує повністю компенсувати студентам вартість навчання у ВНЗ, якщо за п’ять років навчання у них народжується двоє дітей.
Як би там не було, Станкунієне впевнена, що підвищення народжуваності не зводиться до фінансової допомоги.
"Змінити ситуацію можна створивши більше можливостей для роботи вдома або на умовах неповного робочого дня, а також збільшити кількість дитячих садів, де за дітьми до п’яти років наглядали б вихователі", - вважає вона.
Нагадаємо, 21 квітня, в Міністерстві юстиції України з посиланням на міністра юстиції Миколу Оніщука, повідомили, що за перший квартал поточного року народилося 118324 немовлят, що майже на 6 тис більше порівняно з аналогічним періодом 2007 року.
За матерiалами УНІАН, Lenta.ru, РІА Новости