«Ехо Кобеляк» знайомить читачів району з творчою людиною нашого краю Євгеном Михайловичем Гущиним.
Місту-Любистку присвячую: Поліський краю мій лелечий, До тебе наші душі кличе Свята від Бога благодать. Надію й Віру відродити, Де знову буде щастя жити Під дахом затишних осель… І щезне чорний біль з землі, І плуг добра це поле зоре, Й любові море неозоре Заллє нас, браття-українці. Стократно, аж по самі вінця: Любистком ніжним проросте. І ми забудемо про те, Що є у світі темні сили, Котрі нам муки породили Й зневіру на майбутній час. Тож закликаю, друзі, Вас В молитві душі відродити І в Бога зцілення просити Під сяйвом вічного Хреста. І прийде, здійсниться мета: В любистку – лиш любові жити, Щоб щастю не осиротіти. А я кажу: «Прийшов цей час І словом помолюсь за Вас!
Цей вірш буде викарбуваний на камені обеліску на честь заснування міста Любисток в Чорнобильській стороні. Дійство, освячене отцем Борисом (УПЦ КП), було ініційоване Академіком геології при представництві з усієї України і показане по телебаченню. Гущин Євген Михайлович народився на Львівщині. Дитячі і юнацькі роки пройшли в селі Сокілка Кобеляцького району Полтавської області. Тут закінчив з медаллю середню школу, далі Львівський університет (географ), Харківський університет (геолог). Працює за фахом, член спілки геологів України, член спілки письменників. А національна Всеукраїнська музична спілка атестує його так: Є.М.Гущин – видатний український поет-пісняр і просвітитель, музично-громадський діяч. Отакий він – наш земляк. Випустив з десяток збірок віршів, в яких не вживає карколомних словесних викрутасів. Мова його творів проста і прозора, зміст їх взятий з життя і часто – з власного. Дуже любить свою рідну Кобеляччину, Сокілку, у всіх збірках по 3-5 віршів про Ворсклу, Сокілку. А які у творах почуття до його донечок, а які до дідуся й бабусі (які його й виростили) – це треба тільки прочитати, щоб пройнятися його любов’ю до описуваних. Але буває й сердитий, описуючи суспільні чи людські негативи.
* * * Не виклює очі нам сором, як крук, Із поля борні – ані зойку, ні муки. Тепер теє дійство цинічне й тонке, Де влада і бруд з криміналом росте. Це вам не Європа з цивільним нутром, Тут вибори скуплять за гречку з пшоном, Потужно розкажуть, що владні Вовки, Напружують ради усіх нас мізки. І вдень і вночі лише дбають за Вас, Тому й голоси вдячно просять у нас. Й ця схема живе вже 16 років, І ми обираємо тих же Вовків. Вже вкотре граблям підставляємо лоб, А хто бунтував - під колеса і в гроб. «Миле… как би» Говорили про життя дві діви, Щебетали голосно в метро, Про інтим занадто аж сміливо І про хлопців підлеє нутро. Між словами й матюки водились, Й слово «типа» теж сюди ввійшло, Головне ж – це «как бы» всі любились, «Как бы» їли й спали, як «фуфло». А ще «как бы» хтось когось не слухав, Хтось «прикид» по хаті розкидав, І в людей почали в’януть вуха, Бо вонючий сморід напливав. Тут і я розгублено подумав: - Хто ж це їх проносному навчив? І згадав, що їм прийшла фортуна Від «зірок» й телевізійних дій. Це вони в московськую говірку Заплели те «типа» й «как бы» вщерть. І формують бідну просторіку, Мову перемелюючи в дерть.
22 квітня цього року Євгену Михайловичу виповнилося 60, а Полтавщина і район не знають його й досі. Шану свою покійним і живим талантам ми віддаємо (талантам 90-річного і вище віку), пора вже знайомитися із молодшими талантами-земляками. Тому й роблю спробу рекламувати одного з таких. А взагалі цікаво, яка інстанція в районі займається цим питанням. Тільки з Сокільської школи вийшли: цей Євген - поет, Начос Євстахій – поет, головний редактор Тамбовської газети, Соляник Микола – заслужений співак у Дніпропетровську. І ще є артисти, академіки та ін. А з інших шкіл району скільки їх вийшло в люди?
З повагою і вдячністю, Олександра РОМАНЧЕНКО
|