Після зимового “простою” наш організм не готовий до надмірного навантаження. А тут у розпалі весняно-польові роботи. Й інколи, нагнувшись над грядкою, неможливо розігнутися, а піднявши щось важке, відчуваєш якийсь хрускіт у спині. Що робити і до кого звертатися?Проблеми зі спиною найчастіше турбують навесні, коли на городі змушені приймати статичну позу. У цілому більше половини хворих звертаються до невропатолога зі скаргами на болі у спині. Наприклад, таке захворювання, як люмбаго, характеризується різкими, раптовими болями у попереку. Причини виникнення можуть бути різними. Для цього не обов’язково підіймати щось важке, як думає більшість. Достатньо посидіти у гарячій ванні, а вийшовши з води, зробити необережний рух — і розпарені м’язи затискують нервові корінці.
Якщо причина у м’язах — це найлегший варіант. Такі болі проходять досить швидко і часто не вимагають додаткового втручання. Достатньо відлежатись, прикласти до хворого місця сухе тепло (але ні в якому разі не електричну або водяну грілку), нанести мазь для розігріву, яка дає місцевий ефект («Диклофенак», «Моваліс», «Фастум-гель»), випити знеболюючі таблетки (той же «Сіган» — дешеві ліки, які знімають як головні, так і спинні болі).
Набагато гірше, коли біль спричинений дисковою грижею. У цьому випадку слід якнайшвидше звернутися до лікаря, зробити рентген. Категорично забороняється вправляти диски у мануального терапевта. До речі, справжній фахівець і не візьметься за це без ознайомлення зі знімком, адже будь-яке втручання може дати ускладнення.
Часто біль у спині, зокрема у попереку, спричиняє остеохондроз. Це дегенеративний процес, який стає хворобою, лише коли з’являється біль. Остеохондроз у наш час виникає майже в усіх, його теж легко побачити на рентгенівському знімку.
Якщо остеохондроз час від часу загострюється, періодично турбує, треба пройти курс лікування. Можна амбулаторно, а можна — і в стаціонарі. Перш за все, щоб зняти больовий синдром, призначають ін’єкції, таблетки, деякі фізичні процедури.
Якщо у вас є остеохондроз, який періодично турбує, бажано для запобігання загострень носити пояс-корсет, що підтримує хребет в одному положенні. Дуже добре з метою профілактики будь-яких захворювань хребта плавати, час від часу проходити масаж, ЛФК. Навіть у період ремісії не радимо приймати гарячу ванну — лише душ або якщо ванну, то негарячу. А от сауну (теж лише у період затихання хвороби) відвідувати можна.
Для здоров’я хребта бажано їсти більше овочів та фруктів і обов’язково слідкувати за вагою. Зайві кілограми дають значне навантаження не лише на серце та судини, але й на хребет. Часто, схуднувши, пацієнти позбувалися проблем зі спиною та суглобами.
Народні методи лікування радикуліту
Біль у попереку при радикуліті достатньо сильний. Часто полегшити його допомагають дуже прості й доступні засоби, наприклад петрушка.
З вечора промийте зелень і корінь петрушки та пропустіть її через м’ясорубку, щоб за об’ємом маса займала одну повну склянку. Залийте петрушку двома склянками окропу в емальованому посуді, накрийте рушником і поставте настоюватись до ранку. Вранці процідіть через марлю, відіжміть залишки, додайте в настій сік лимону. Пийте по третині склянки на день у два прийоми. Два дні п’єте настій, три дні робите перерву. Приймайте настій, поки біль не зникне.
Заспокоїти біль при радикуліті можна і за допомогою звичайного капустяного листя. Зніміть з качана верхній зелений лист, вимийте його, виріжте товсті виступаючі жилки, розплющіть і опустіть на декілька секунд у воду, температура якої має бути близько 60 °С. Вийміть лист із води й знову занурте, повторіть так 3-4 рази. Потім висушіть його за допомогою рушника і накладіть на болюче місце, прикривши зверху марлею і теплим шарфом. Коли листок потемніє, замініть його іншим. Процедуру повторюйте, поки біль не стихне.
Не можна руками масажувати ділянку болю: це хоч і дасть короткочасне полегшення, але посилить наслідки.
Підказала Єва НЕВГАМОВНА