Ніщо так не релаксує, як пасивний відпочинок на природі. Недарма часто можна побачити людей на березі річки з вудкою в руках. У більшості випадків це не затяті рибалки, а особи, що хочуть втекти від повсякденного хаосу і зробити собі приємність, спіймавши маленького верховода чи тараньку. Серед охочих займатись любительською риболовлею багато людей пенсійного віку. Коли з’являється багато часу, то хочеться провести його приємно і з користю, адже для дідуся є великою втіхою порадувати онука смачним обідом.
Однак останнім часом на великих відрізках берега Дніпра у селах Орлик, Світлогірське та Радянське любительська риболовля стала просто неможливою. Не встигав дідусь розкрутити вудку, як підходили охоронці (іноді навіть зі зброєю) і проганяли бідного чоловіка. Деякі з охоронців зсилались на директора Нижньоворсклянського ландшафтного парку Віктора Попельнюха, мовбито за його наказом не дозволено займатись любительською риболовлею.
Люди не розуміли: чому не можна? І нересту вже давно час минув, і до зими із «зимовими ямами» далеко. У жителів села Орлик урвався терпець. До Кобеляцької райдержадміністрації надіслали письмове звернення із проханням припинити безчинство, під яким стояло 200 підписів.
Влада зреагувала швидко. З приводу цього 3 вересня у райдержадміністрації відбулось засідання. Порядок денний був запропонований на проекторі і виглядав досить серйозно: щодо виконання Закону України «Про тваринницький світ», Водного Кодексу, Закону України «Про охорону навколишнього середовища», Правил любительського і Спортивного риболовства любителями рибалки, аматорами та Правил промислового рибальства користувачами водних живих ресурсів.
Першим до слова був запрошений вже згадуваний директор Нижньоворсклянського ландшафтного парку Віктор Попельнюх. Не розібравшись у меті засідання, він почав роз’яснювати про права та квоти промислового рибальства. Голова райдержадміністрації Олег Решетило уважно вислухав не по темі, але наболілі проблеми Віктора Попельнюха, а потім конкретніше роз’яснив, чому ж таки всі запрошені зібрались. Рибальство поділяється на промислове, спортивне та любительське, власне про два останніх види рибальства і проходило обговорення на засіданні.
Віктор Попельнюх швидко переорієнтувався і почав вказувати невеличкі проміжки території біля Дніпра, де дозволено рибальство. За правилами любительського і спортивного рибальства, якими керувався директор Нижньоворсклянського, в інших місцях риболовля заборонена.
Першим не витримав вільховатський сільський голова Володимир Скляренко і попросив слова для роз’яснення ситуації. Він процитував положення про створення Нижньоворсклянського ландшафтного парку, в якому чітко сказано, що любительська риболовля дозволена майже по всій території парку.
В свою чергу Віктор Попельнюх стверджував «більшу» законність правил, затверджених у 1999 році. Тобто виходило, що положення про створення парку, датоване 23 січня 2003 року, суперечить положенням правил.
Чому директор парку не керується своїми ж положеннями, чому старих людей з однією вудочкою проганяють від берега? Питання посипались на Віктора Попельнюха одне за одним, а він все продовжував говорити про «правила».
- Ви зловживаєте посадою, порушуючи положення, Ви розумієте? – звернувся до Віктора Попельнюха голова районної ради Володимир Жуков.
Далі слова попросила Начальник Кобеляцького відділу юстиції Надія Коваленко і чітко роз’яснила, що директор комунального підприємства не має повноважень державної служби охорони і не може забороняти риболовлю, а тим паче користуватися зброєю. Віктор Попельнюх відверто прокоментував, що має зброю і дозвіл на неї. Слова про те, що зброя йому видана особисто як громадянину, а не як охоронцю, директор парку, здавалось, проігнорував і навіть образився, цитую: «чому на мене всі собаки чіпляють?»
Полеміка навколо даного питання не припинялась ще довго. Олег Решетило висловив припущення, що простих людей від Дніпра проганяють, «аби очі не бачили, що промисловики затіяли». Віктор Попельнюх в процесі дискусії почав давати задніх, говорячи, що не проганяв любителів рибалки жодного разу.
- Та що ви таке говорите? – обурився голова райдержадміністрації – Навіть мого батька тричі від берега зганяли! Ми будемо приймати серйозні міри, створимо телефон довіри і припинимо безчинство.
Продовжив засідання начальник Кобеляцького УТМР Валентин Панічевський, який повідомив, що любительська та спортивна риболовля дозволена з берега в будь-якому місці Дніпродзержинського водосховища, варто лише пред’явити членський квиток товариства рибалок. Зараз товариство налічує 140 чоловік, членський внесок становить 15 грн. на рік.
Емоційна полеміка у залі засідань не вщухала, доки слово не надали представнику рибінспекції. Він проінформував, що на вудку можна ловити скрізь, навіть на гумовому човні, але вага вилову не повинна перевищувати трьох кілограм на добу. Є лише маленькі відрізки території, де не можна рибалити. Цю інформацію Олег Решетило найближчим часом пообіцяв надати для «ЕХО», щоб кожен читач сміливо міг іти на риболовлю з вудкою в руках.
Проте одне питання так і не знайшло відповіді. Хто у формі зі зброєю проганяв людей? Прозвучало припущення, що це справа елітної охорони з мисливських угідь придбаних в оренду територій. Матимемо надію, що винних таки знайдуть і покарають.
Наостанок директору парку Віктору Попельнюху головою райдержадміністрації Олегом Решетилом було висунуто ряд зауважень і прохання доопрацювати документацію. А голова Вільховатської сільської ради Володимир Скляренко подякував від імені громади працівникам рибінспекції за неперевершену боротьбу з браконьєрами.
Любов ОНИЩЕНКО