Кобеляцьке відділення Кременчуцької ОДПІ повідомляє, що Указом Президента №725/2008 від19.08.2008 року „Про невідкладні заходи щодо захисту власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)” внесено зміни до Указу Президента України від 2 лютого 2002 року щодо розміру орендної плати за земельні частки (паї), а саме - мінімальний розмір орендної плати повинен становити не менше 3 відсотків від проіндексованої грошової оцінки земельного паю.Нагадуємо, що Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 р. № 889-IV (зі змінами та доповненнями) визначено, що дохід – це сума будь-яких коштів, вартість матеріального і нематеріального майна, інших активів, що мають вартість, одержаних платником податку у власність або нарахованих на його користь протягом відповідного звітного податкового періоду з різних джерел як на території України, так і за її межами, в тому числі у вигляді надання нерухомості в оренду (суборенду), зокрема успадкованого земельного паю.
Якщо громадяни надають свої земельні ділянки в оренду, то порядок оподаткування доходу від надання нерухомості в оренду (суборенду), житловий найм (піднайм) передбачено п.9.1 ст. 9 цього Закону.
Податковим агентом платника податку – орендодавця при нарахуванні доходу від надання в оренду нерухомого майна є орендар (пп. 9.1.2 п. 9.1 ст. 9 Закону № 889-IV).
При укладанні договору оренди громадянами з юридичною особою або фізичною особою – суб'єктом підприємницької діяльності, в тому числі платником єдиного податку, відповідальною за сплату та перерахування до бюджету податку з виплачуваних громадянам доходів у вигляді орендної плати є така юридична чи фізична особа – суб'єкт підприємницької діяльності, яка відповідно до Закону № 889-IV набуває статусу податкового агента (пп. 9.1.2 п. 9.1 ст. 9 цього Закону).
Дохід у вигляді орендної плати за договором оренди земельного паю кінцево оподатковується при його виплаті за рахунок платника податку за ставкою, визначеною п. 7.1 ст. 7 Закону № 889-IV (15 %). При цьому об'єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше мінімальної суми орендного платежу, встановленої законодавством з питань оренди землі.
Відповідно до пп. 9.1.1 п. 9.1 ст. 9 Закону № 889-IV податковим агентом платника податку – орендодавця щодо його доходу від надання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю) є орендар.
Згідно із ст. 22 Закону «Про оренду землі» від 06.10.98 р. № 161-XIV (у редакції Закону України від 02.10.2003 р. № 1211-IV, зі змінами та доповненнями) орендна плата може справлятися у грошовій, натуральній та відробітковій (надання послуг орендодавцю) формах.
Сторони можуть передбачати в договорі оренди поєднання різних форм плати.
При нарахуванні (виплаті) доходів у будь-яких не грошових формах такий об'єкт оподаткування визначається в порядку, встановленому п. 3.4 ст. 3 Закону № 889-IV, тобто як вартість такого нарахування, визначена за звичайними цінами, помножена на коефіцієнт, який розраховується за формулою: К = 100: (100 – Сп), де К – коефіцієнт; Сп – ставка податку, встановлена для таких доходів на момент такого нарахування.
Крім того, якщо оподатковуваний дохід виплачується у негрошовій формі чи готівкою з каси підприємства, то податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, наступного за днем такої виплати (пп. 8.1.4 п. 8.1 ст. 8 Закону № 889-IV).
Виплати орендної плати громадянам – власникам земельних часток – паїв відображаються у податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також сум утриманого з них податку за ф.№1-ДФ за ознакою „08”.
Отже, шановні орендарі, рекомендуємо Вам в найкоротший термін переглянути умови договорів оренди, провести розрахунки з громадянами – орендарями з врахуванням вимог Указу Президента та перерахувати утримані суми податку з доходів фізичних осіб до бюджету.
Завідуюча сектором оподаткування фізичних осіб
Кобеляцького відділення
Кременчуцької ОДПІ Ярина Білоусько