На сьогоднішній день в Україні зафіксовано 80 випадків отруєння дикоростучими грибами. Серед постраждалих - 16 дітей. У 7 випадках отруєння призвело до смерті. У Полтавській області зафіксовано 10 випадків отруєння грибами, у 2 випадках отруїлися діти. На щастя, летальних наслідків на Полтавщині поки що немає. Поки що.Минулого вівторка відбувся черговий рейд працівників санітарно-епідеміологічної станції та правоохоронних органів стосовно несанкціонованого продажу грибів по трасі Київ – Дніпропетровськ на території Кобеляцького району. Однак даний захід назвати рейдом досить важко, оскільки притягти до відповідальності придорожніх торгашів-грибників представникам даних інстанцій не так вже й легко.
- Ми не маємо права застосовувати штрафні санкції відносно них, - одразу повідомила помічник санітарного лікаря Людмила Мілько. – В нашій компетенції лише попередити громадян про відповідальність, яку вони несуть.
- Зробимо зауваження. Якщо продавець не зреагує, будемо приймати міри, – додав у свою чергу представник Кобеляцького РВ УМВС.
Тільки-но ми виїхали за місто, як уздріли першого «клієнта» з повними відерцями грибів, який стояв біля дороги.
На роз’яснення працівника міліції щодо торгівлі у невстановленому місці, до того ж без відповідного дозволу на торгівлю грибами, зреагував досить спокійно, лише вслід промовив: «Ми годами тут торгуємо…»
Наступним продавцем був юнак зовсім молодих років, який одразу погодився із зауваженням правоохоронця і пообіцяв, що продавати більше не буде.
Третя жінка швидко «накивала п’ятами», а четверта спочатку почала тікати, а потім, почувши, що до неї звертається міліціонер, застигла в одній позі метрів за п’ять від дороги, вислухала і згодилась більше не торгувати.
- Ви розумієте, скільки людей постраждало від вживання грибів на сьогоднішній день? – звернулась до чергової торговки Людмила Костянтинівна.
- Нашими не отруяться, а як самі ото ходять рот роззявили, – сперечається невгамовна жінка. – Ми понімаємо, кому там у жопі закрутило.
Про домисли жінки працівник міліції слухати не став, однак попередив, щоб більше її біля дороги не бачив.
Не встиг водій рушити з місця, як довелося знову зупинятись. Чоловік з відчаєм розповідав, як «своїми руками» збирав гриби, а торгує, бо іншої роботи не має.
- Дайте мені роботу - і я не буду тут стояти, – не заспокоювався він. – А шо ви мені зробите, казните?
Ніби на різних мовах розмовляли учасники рейду та придорожні торговці грибами. І хоч порушники переважно згоджувались припинити торгівлю, однак де гарантія, що через кілька хвилин після закінчення перевірки громадяни знову не потягнуть до дороги відра з грибами?
Втім, правоохоронець обіцяє повторювати рейди знову і знову, доки люди не зрозуміють, що так чинити не можна.
P.S. Варто згадати про ще одну унікальну зустріч. Того разу автомобіль з членами рейду зупинився біля ящика з написом «ГРИБИ». Проте у дідуся, що стояв поряд, вдалося знайти лише один великий гриб. Прочитавши здивування в очах присутніх, чоловік вирішив розповісти, в чому справа.
- Я екскурсії роблю. Показую в лісі ділянку, де гриби можна знайти, а вони ходять збирають. З одним парнєм я познакомився, то він їзде до мене вже годів шість. Одного разу він приїхав з жінкою, я ж їх повіз, чую, Свєтка ця кричить. Я бігом туди, думаю, собака чи вовк. Прибігаю, коли вона знайшла отакий гриб (показує), обнімає його, цілує, така рада. Мені дико смішно, а потом же ж подумав, йолки-палки, люди живуть в мегаполісі, світа божого не бачать, тут тобі на природі, ще й гриб найшла…
Таким нехитрим, але оригінальним способом промишляє дідусь. У тому році, каже, за екскурсію 20 гривень брав, про цьогорічну ціну змовчав. Нам услід вигукнув: «Приміняться нада до всього…»
Любов ОНИЩЕНКО