Субота, 30.09.2023, 04:32
Привіт Гість | RSS
 
Головна РеєстраціяВхід Головна сторінка      Вхід      Написати нам
Меню сайту
Розділи новин
Новини Кобеляччини [1620]
Твоє рідне місто, в якому ти живеш, навчаєшся, працюєш... Гадаєш, тут нічого цікавого не стається? Помиляєшся!
Новини Новосанжарщини [246]
Є таке чудове і чисте місто на Полтавщині - Нові Санжари. І живуть в ньому чудові люди. Але от казуси і там бувають цікаві
Новини України [9826]
Новини з Батьківщини
Новини світу [4403]
Тут усі найважливіші світові новини! Будь у курсі того, що відбуваються далеко, але все-таки навколо тебе!
Відео-новини [119]
Відео-новини зняті нашими кореспонентами. І не тільки нашими...
Новини Царичанки [0]
Наше місто
 • Кобеляцька міська рада
 • Місто Кобеляки
 • Історія міста
 • Розклад руху автобусів Кобеляк
 • Телефони міста (частина 1)
 • Телефони міста (частина 2)
 • Хто на сайті
  Онлайн всього: 1
  Гостей: 1
  Користувачів: 0
  Наші користувачі
  Всього: 3475
  Нових сьогодні: 0
  Нових учора: 0
  Нових за тиждень: 0
  Нових за місяць: 0
  Із них:
  Новачків: 1100
  Продвинутих: 2363
  Журналістів: 5
  Модераторів: 3
  Адмінів: 4
  Із них:
  Чоловіків: 2723
  Жінок: 752
  Наш сайт
  Новини: 16229
  Файли: 8769
  Цікавинки: 3279
  Картинки: 1814
  Анекдоти: 922
  Оголошення: 91
  Тести: 75
  Коментарі: 5403
  Форум: 553/31785
  Новини Полтавщини
  Зв'язок з адміном
  Написати листа адміністратору сайта

  Головна »2009 » Серпень » 26 » Дорога до свого... Хреста  Дорога до свого... Хреста
  11:16
  Цінність втраченого усвідомлюється з плином часу. Тепер, по стількох роках від виселення етнічних українців з території Польщі, після обнародування багатьох страхітливих фактів, через призму цих подій можна якось об’ємніше збагнути, яка жахлива трагедія сталася з українським населенням на Закерзонні.
  Скоро знову будемо згадувати про початок Великої депортації етнічних українців 1944-1946 років. Знову будуть чергові укази, постанови, ухвали та рішення наших високих можновладців, будуть чергові передвиборчі обіцянки про прийняття чергової антинародної версії багатостраждального та довгоочікуваного Закону про депортованих етнічних українців з території Польщі. Але, як показує час, лише висока любов і повага до своєї маленької Батьківщини, до своїх батьків, як живих та тих, що відійшли у вічність, є тим животворним проявом людського духу, дякуючи котрому не вмре, не загине наша пам΄ять.
  Вже не перший рік на Івано-Франківщині діє регіональне міжрайонне лемківське товариство «Бескидське земляцтво», яке очолює Юрій Марканич. В розмові зі мною він зазначив, що "своє завдання бачимо у збереженні і розвитку культурних надбань, традицій народного побуту етнічних українців, депортованих з території Польщі, їх популяризації серед громадськості. З цією метою проводимо різні тематичні заходи, як традиційні народні святкування, виставки, конференції, фестивалі. Прагнемо відтворити нашу історію і культуру, зібрати відповідні матеріали для увічнення пам’яті про нашу велику трагедію. Відвідуємо й впорядковуємо могили предків, організовуємо поїздки, втім і молоді, по історичних місцях Лемківщини, Надсяння і Західної Бойківщини, що на теренах Польщі. Беремо участь у традиційних для них релігійних святах тощо."
  У кожного в житті - своя Хресна дорога. Дорога до Христа, до усвідомлення життєвих цінностей... І дорога до свого... Хреста.
  Прекрасною традицією товариства стало встановлення Хрестів Пам'яті жертвам депортації на місцях українських церков та цвинтарів Закерзоння, що є вшануванням пам’яті краян, які знайшли вічний спокій у своїй прабатьківській землі. На мій погляд, це є ще і своєрідними знаками, які вказують, де були українські села, і де закопані в землю сотні українських селян. З 2007 року поставлено Хрести Пам'яті у селах Присліп-Криве, Струбовисько, Ветлина. Тепер настав час сіл Смерек та Довжиця.
  Дивлячись на сивочолих літніх людей, котрі зібралися 21 серпня на цвинтарях Смерек та Довжиці Лісківського повіту, що у Польщі, розмовляючи з ними, якнайвразливіше відчуваєш і розумієш, що їх силою викинули зі своїх хат, вигнали за рідний поріг, що вони втратили свою батьківщину...
  Силами учасників делегації, що прибули з України, на цвинтарях були зібрані два п'ятиметрові трьохраменні дубові хрести, котрі в розібраному вигляді були привезені, хоч і з великими труднощами при перетині державного кордону, з України. До виготовлення Хрестів було долучено багато людей, серед котрих варто відмітити Павліну Погляд з міста Долини, що на Івано-Франківщині, що надала фінансову підтримку у придбанні матеріалу для їх виготовлення.
  Святу Літургію при встановленні Хрестів відслужив о. Михайло (Залєський) (парох с.Майдан Лисецького деканату Тисменицького р-ну Івано-Франківської області, керуючий господарськими справами Івано-Франківської єпархії УГКЦ, Україна) у співслужінні з отцем д-ром Мироном Мирославом Михайлишиним (Перемишльсько-Варшавська архиєпархія, Польща), о. Вітольдом (Левицьким) – парохом Церкви Серце Ісуса-Серце Марії, м.Долина, Івано-Франківської єпархії УГКЦ, Україна) та сотрудником цієї ж церкви о. Ігорем (Грибовичем).
  В с. Смерек, після Святої Літургії, присутні мали можливість послухати спогади людейх, котрі народилися в цьому і в навколишніх селах, і були виселені як на схід, на Україну, так і на захід, на землі одзисканє. Багато інтересного почули і від бескидської берегині Катерини Русин, народженої в сусідньому селі Струбовисько. Були присутні насильницьки виселені та їх нащадки як з України, так і з Польщі (Щецін), а також родина Дибайло, що зараз проживає у м. Тонгерен, провінція Ле Бург, Бельгія. Батьки Гані Дибайло, з дому Шпинди, були виселені з с. Воля Петрова Сяноцького повіту, а професорська сім'я Богдана Дибайло була змушена виїхати з окупованого Львова у 1943 році.
  Прекрасні краєвиди вічнозелених Бескидів відкрилися присутнім при встановленні Хреста пам'яті у с. Довжиця. Дякуючи ентузіазму та старанням уродженця Довжиці, а тепер жителя сусіднього села Ветлина, справжнього українського патріота Івана Годованця було упорядкована та огороджена територія цвинтаря та територія, де колись стояла знищена українська церква. Також на території цвинтаря було встановлено пам'ятний знак-стелу, на котрому викарбовано не тільки прізвища односельців, котрі проживали тут до депортації, а й карта-схема розташування їхніх родинних обійсть.
  Після закінчення Святої Літургії, отець д-р Мирон Михайлишин звернувся до присутніх гостей з Житомира – Валентини та Ярослава Теплих, відомого дуету "Червоне та чорне" з проханням заспівати українську пісню. І до небес, над плаєм, над горами, до щему в горлі, вперше за більш чим 60 років, полинули прекрасні пісні України. Незабутній момент, незабутні враження…
  Наступного дня, 22 серпня, у сусідньому містечку Балигрод відбулося урочисте відзначення 180-річчя Церкви Успення Матері Божої, зініційоване Товариством з врятування цієї Церкви у Польщі та "Бескидським земляцтвом" з України. Багато людей і сил було долучено на виведенні цього прекрасного пам΄ятника сакральної культури з консервації і піддання його реставраційним роботам, котрі продовжуються і донині. У специфічних умовах рестарації було проведено урочисту Святу Літургію вищеназваними в статті священиками, до яких долучилися і інші представники як римо-католицької, так і греко-католицької, церков.
  Після урочистостей у церкві, в приміщенні глядацької зали Центру культури міста Балигрод відбувся святковий концерт, в котрому виступили дитячий ансамбль "Маленькі бойки" з смт Перегінське Рожнятівського району Івано-Франківської області (керівник - Наталія Шпак), ансамбль народної музики "Дивограй" Рожнятівської школи мистецтв(керівник – Михайло Турчин), отець Вітольд Левицький з міста Долина Івано-Франківської області та етно-фолк дует "Червоне та Чорне" у складі лауреатів Міжнародних пісенних конкурсів Валентини та Ярослава Теплих з міста Житомира. Концерт, безперечно, вдався. Думаю, що і не міг не вдатися, тому, що всі виступи були не тільки високопрофесійними, а й високопатріотичними
  На урочистостях були присутні також і почесні та поважні гості, серед котрих голова Світової Федерації Українських Лемківських об'єднань Володимир Ропецький, Голова Рожнятівської РДА Івано-Франківської області Роман Новицький, голова Брошнів-Осадської селищної ради Володимир Борович, голова управи в Сяноці Об'єднання Укранців у Польщі Богдан Юрчишин, представник Перемишльсько-Варшавської архиєпархії отець-мит Пам'яті рат д-р Стефан Батрух та інші офіційні особи.
  Безперечно, урочистості по встановленню Хрестів Пам'яті жертвам депортації на місцях українських церков та цвинтарів Закерзоння та урочисте відзначення 180-річчя Церкви Успення Матері Божої вдалися.
  Велика вдячність за це великому патріоту України та Закерзоння Юрію Марканичу та його команді.
  Співпраця з місцевими органами самоврядування та Перемишльсько-Варшавської архиєпархією була продуктивною. Хотілося б лише побажати, щоб добросусідські відносини між Україною та Польщею не захмарювалися неприємними ситуаціями, що створювалися по відношенню до учасників цих урочистостей зі сторони прикордонної та митної служб Польщі.

  Ярослав ЛЕМ,
  член Національної Спілки журналістів України
  Категорія: Новини України | Переглядів: 1009 | Додав: Admin


  Всього коментарів: 0

  Ім`я *:
  Email *:
  Код *:
  Форма входу
  Логін:
  Пароль:
  Календар новин
  Пошук по сайту

  Рекомендуємо вам проводити пошук українською та російською мовами

  Корисне


  Опитування
  Останнє на форумі
 • БЕЗДЕПОЗИТНЫЕ БОНУ... >>
 • Наука и смысл жизн... >>
 • Сочиняем Историю >>
 • Скины в Роблоксе. >>
 • Материалы для мани... >>
 • Випадкове фото з галереї
  Погода
  Погода в Полтаве, Кобеляках, Новых Санжарах, Комсомольске, Кременчуге, Решетиловке, Козельщине
  Курси валют
  Курсы валют на PROext
  Корисні посилання


  Статистика


                  

  Copyright EXO © 2023, created by KING © 2007 Всі права захищені.
  Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних імен та інших відомостей несуть автори публікацій. У разі передруку матеріалів посилання на exo.at.ua обов'язкове. З питань співпраці пишіть на e-mail: Exo-site[а]bigmir.net