Всього: 3485 Нових сьогодні: 0 Нових учора: 0 Нових за тиждень: 0 Нових за місяць: 0 Із них: Новачків: 1110 Продвинутих: 2363 Журналістів: 5 Модераторів: 3 Адмінів: 4 Із них: Чоловіків: 2733 Жінок: 752
2 червня школярі України писали перший тест із ЗНО з української мови та літератури. І вперше цього року – обов’язково при відчинених дверях. Це для того, аби не повторилася ситуація минулого року, коли наш колега-журналіст виконав роботу замість абітурієнта. Його пропустили, не ідентифікувавши ретельно особу із фотографією на паспорті. Цього року ввели додаткові запобіжні заходи: ідентифікація особи проводиться тричі: при вході у приміщення, у коридорі та в аудиторії. Крім паспорта, ретельно перевіряють фото на бланку сертифіката, який абітурієнти уже отримали, і в цьому – новизна. "Цього року абітурієнт приходить на ЗНО з трьома документами: паспортом (чи свідоцтвом про народження), сертифікатом з фотографією і запрошенням. Це теж важливий документ, адже в ньому написано, де, у якому пункті відбувається його тестування”, – сказала "Пошті” Лариса Середяк, керівник Львівського відділення центру ЗНО.
Усе, як на… виборах …Дев’ята ранку. Біля приміщення лінгвістичної гімназії на вул. Кирила і Мефодія у Львові вже зібралося чимало учасників тестування і їхніх батьків. Багато з них приїхало завчасно, бо добиралися з Новояворівська, зі селища Журавно, з Кам’янка-Бузького району. Більшість з них вставала о шостій ранку, в аудиторію потрапили лише після 10.15. О 6.30 у супроводі охоронця державної служби охорони на пункти тестування доставили контейнери із пакетами завдань. Лише у віддалені місця області їх відвезли напередодні й охороняли цілу ніч – як на виборах. На 9.00 уже зійшлися всі учасники дійства: представник від центру ЗНО, інструктори, які працюють в аудиторіях і в коридорах (слідкують за порядком, відводять дітей у туалети – усе це чітко передбачено інструкціями). У попередні роки саме у туалетах діти користувалися шпаргалками і мобільними телефонами. Зараз це уже неможливо… У присутності охорони, громадських спостерігачів відкрили контейнер. У ньому – два пакети: перший – так званий адміністративний зі списками абітурієнтів, у другому – тестові завдання. У лінгвістичній гімназії тести з мови та літератури цього року складали 360 абітурієнтів. Лише цю цифру і кількість аудиторій – 24 – стало відомо від директора Тетяни Крупей. А звідки діти, вона не знала. Шестеро учасників тестування забули свої сертифікати, тож їх поспіхом довозили. Хто не встиг – складатиме тест на додатковій сесії. Рівно об 11.00 розпочався інструктаж. Роздали тестові зошити. "Ще їх не відкривати”, – каже інструктор. У класі відчувається напруження: настав, можна сказати, момент істини. Спочатку абітурієнти перевіряють якість друку, об 11.30 їм дозволяють ознайомитися із завданнями і розпочати роботу. Спостерігачеві-кореспонденту відведено місце в куточку – окремий стілець. Прошу дозволу поглянути на зразок тесту. "Не можна”, – чую у відповідь. Те саме почув наш фотокор, коли захотів сфотографувати дітей під час роботи. Ця мить може їх відволікти, дітей заборонено турбувати. Сфотографувати можна лише з коридору. У кожному класі – по 15 учнів, відстань між партами по ширині і довжині – 1 метр 20 сантиметрів.
Валер’янка перед сном Цьогорічні випускники справді переживають більший стрес, ніж їхні ровесники торік. Вони готувалися до одного, а вийшло по-іншому. ЗНО уже не матиме такої ваги, як минулого року. До 200 балів підняли "ціну” атестата. "У Польщі у 2009 році ввели обов’язкове тестування з математики, – каже Лариса Середяк, – але про це було повідомлено за два роки заздалегідь”. "Мені це може створити проблему, адже маю погану оцінку з географії, – каже абітурієнтка Христина з Новояворівська. – Оцінку з цього предмета ставили в десятому класі і вже нічого не вдалося поправити”. Христина хоче вступати на факультет менеджменту в кілька вузів, записалася на ЗНО з мови, математики та англійської. …В аудиторії – тиша, чути як шелестять листки тестового зошита. Хтось задумливо вчитується у зміст завдання, хтось поспіхом листає всі 16 сторінок. А загалом діти спокійні, розуміють, що так має бути, що так справедливо, бо йдуть у доросле життя, у світ, де панує велика конкуренція, де краще становище здобуде той, хто сильніший. "Встали рано, приїхали до Львова вчасно, – каже мама абітурієнтки Христини Люба Лащукевич. – Донька записалася на чотири тести і всі – у різних школах Львова, тож мусили присвятити один день, аби їх познаходити”. А от подрузі Христини пощастило більше: з чотирьох тестів три вона складає в одній школі. Такі нюанси варто врахувати на майбутнє. Пані Люба вважає, що незалежне тестування об’єктивне і дає шанси дитині. Минулого року її син вступав аж у чотири вузи і зараз навчається на фізичному факультеті університету ім. Франка. Сподівається, що й донька вступить, бо вчилася добре. У цій сім’ї різниця між дітьми – один рік. Можна тільки уявити, як би було батькам складно одночасно вчити двох студентів на платній основі. Та ще й за новими цінами. Справедливість при вступі до вишів нарешті настала. У країні зроблена величезна робота зі ЗНО. Невже все це тепер варто змінювати? І знову в гірший бік?