Всього: 3486 Нових сьогодні: 0 Нових учора: 0 Нових за тиждень: 0 Нових за місяць: 0 Із них: Новачків: 1111 Продвинутих: 2363 Журналістів: 5 Модераторів: 3 Адмінів: 4 Із них: Чоловіків: 2733 Жінок: 753
На новорічних іграшках – і Сталін, і «Так! Ющенко»
15:44
У Чернівецькому краєзнавчому музеї можна побачити новорічні листівки та іграшки різних періодів – австрійського, румунського і радянського. Деякі раритетні експонати потрапили сюди з приватних колекцій. Дещо працівники музею принесли з дому, випрошували у знайомих, навіть підбирали на смітниках. На листівках привітання з Новим роком написано ідиш, німецькою, румунською, польською, українською мовами.
Добробут символізували поросята – У музейних фондах є 15 давніх новорічних листівок. Найстарішу з них датовано 1901 роком. Ще 30 листівок приніс відомий чернівецький колекціонер Микола Чорнописький, – розповіла завідувач науково-освітнього відділу краєзнавчого музею Неля КИРИЧЕНКО. – Давні новорічні листівки часто містили релігійні сюжети і прославляли Різдво. На них зображали вертепи. На одній із листівок новорічне привітання помістили на єврейській Торі. Найбільш популярними були листівки із фото вродливих усміхнених панянок і кучерявих, схожих на ангеляток, дітей. Інколи зображували банкноти і поросят, які символізували добробут. На одній із листівок періоду Першої світової війни солдати просять у Богородиці, щоби вона допомогла їм повернутися живими додому. Новорічні листівки надсилали на Буковину з різних країн – Австрії, Франції, Румунії... Солдати вітали своїх рідних зі святом. Молоді хлопці зізнавалися в коханні дівчатам. На одній із листівок із зимовим краєвидом українською мовою написано уривок із твору Шевченка. У ньому відчуваються туга і побоювання, що адресат не повернеться живим додому.
Ялинки прикрашали портретами членів політбюро – Усе, що пережила наша країна, позначилося на ялинкових прикрасах. За ними можна вивчати історію народу, – запевняє заступник директора краєзнавчого музею Марія УНГУРЯН. – Зараз прилавки магазинів заполонили іграшки із Китаю і Туреччини – неякісні та без фантазії. А старі іграшки виготовляли з натуральних матеріалів – тканини, паперу, вати, дерева, пап’є-маше, скла. Чимало новорічних прикрас виготовили на Чернівецькому склодзеркальному заводі. Є іграшки з радянськими державними символами, зокрема з написом «СРСР». У 1940-х роках, напередодні війни, новорічні ялинки прикрашали червоними зірками, іграшковими танками, літаками, солдатиками, парашутистами, портретами Сталіна і членів політбюро. 1949 року, до 150-річчя від дня народження Олександра Пушкіна, випустили іграшки із зображеннями персонажів казок поета. На ялинках висіли золоті рибки, богатирі, русалки, хатинки на курячих ніжках, багатоголові змії. Були тут й інші казкові персонажі – Червона Шапочка, добрий лікар Айболить, різні звірі та птахи. Залишила свій слід в іграшках й епоха Хрущова. На ялинкових гілках «росли» різнобарвні скляні качани кукурудзи, огірки, капуста, колоски пшениці… Коли в Союзі різко зростала народжуваність, почали масово випускати іграшкових новорічних лелек. Знаковим для прикрас став політ Гагаріна в космос. На ялинках з’явилися іграшкові космонавти, космічні ракети та супутники, сріблясті зірки. 2004 року вітчизняні фабрики випустили партію новорічних іграшок із революційним помаранчевим логотипом «Так! Ющенко». Вони розійшлися миттєво. Зараз ці раритетні новорічні прикраси зберігаються лише в колекціонерів. Музейні працівники просять чернівчан не викидати давні листівки і старі іграшки на смітники, а приносити їх до музею. Обіцяють вказати на експонаті прізвище дарувальника. Таким чином можна буде увійти в історію міста.