Всього: 3486 Нових сьогодні: 0 Нових учора: 0 Нових за тиждень: 0 Нових за місяць: 1 Із них: Новачків: 1111 Продвинутих: 2363 Журналістів: 5 Модераторів: 3 Адмінів: 4 Із них: Чоловіків: 2733 Жінок: 753
Протягом 2-8 жовтня 2012 року поблизу селища Ясені Рахівського району Закарпатської області проходила розвідувальна пошукова експедиція за участю організацій, що входять до складу Всеукраїнського громадського об’єднання «Союз «Народна Пам’ять» – «Пошук-Захід» (м. Ужгород), «Пошук-Дніпро» (м. Дніпропетровськ) та «Обеліск» (м. Київ).
На гірських схилах Карпат пошуковці виявили останки близько 20 солдатів. Точну кількість буде встановлено після ексгумації. «Перші кісточки військовослужбовців знайшли діти – двоє школярів, що пішли по гриби, - розповів очільник ПО «Пошук-Захід» Олександр Русин. - Про цю знахідку нам повідомила Рахівська районна рада. Тому була організована розвідувальна пошукова експедиція. Вона відкрила нам ще одну невивчену сторінку історії Великої Вітчизняної війни».
Ця невідома сторінка історії – звільнення Закарпаття від окупантів. На підступах до села Ясені ворожі війська були серйозно укріплені. Вони мали 36 залізобетонних сховищ, 32 доти і дзоти, 53 кулеметні позиції, 8 тисяч метрів траншей та 12 тисяч метрів колючого дроту під напругою в три тисячі вольт. Наприкінці вересня 1944 року солдати 17-го Окремого Гвардійського стрілецького корпусу Червоної армії брали штурмом угорські опорні пункти. Місцеві жителі допомагали визволителям, як могли: проводили горами в тил ворога, опікувалися хворими. 14 жовтня село Ясені було звільнено від окупантів. У боях за нього загинуло близько 500 солдатів та офіцерів. Про жорстокі бої свідчить виявлена пошуковцями в тісній координації з місцевим підрозділом МНС велика кількість патронів, протипіхотних мін та гранат. Їх було знешкоджено працівниками підрозділу МНС.
Найвища точка, на якій працювали пошуковці – 1 431 метр над рівнем моря. Дістатися туди можна було за годину-півтори, піднімаючись гірськими доріжками. На цих висотах пошуковці виявили чотири різних поховання солдатів Червоної армії. Зі слів членів експедиції, попередньо вони були спаплюжені та пограбовані мародерами. Про це свідчить неанатомічне розташування останків, а також майже повна відсутність особистих речей. Їх залишки – це те, що не забрала мародерська рука: три натільні іконки у вигляді медальйонів, ґудзики від шинелі, фрагменти портупеї та ременів, ложка, запальничка та дещо інше.
«На жаль, ми знову стикаємося з цинізмом мародерів, для яких жодного значення не має ані історія, яку вони знищують, ані душі солдатів, які вони оскверняють. Мародери позбавляють нас значної частини інформації про події Великої Вітчизняної війни. І що найбільш прикро – можливості встановити імена загиблих бійців за їхніми особистими речами», - так висловив стурбованість проблемою Володимир Дорофєєв, перший заступник голови правління ВГО «Союз «Народна Пам’ять».
З високих і забутих могил пошуковці нині повертають загиблих солдатів. Їх важко знайти, але варто шукати. Бо той, хто надав спокою хоча б одній душі, навіки розділив її безсмертя.