Субота, 09.12.2023, 10:17
Привіт Гість | RSS
 
Головна РеєстраціяВхід Головна сторінка      Вхід      Написати нам
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
 • Сторінка 1 з 2
 • 1
 • 2
 • »
Модератор форуму: ivan  
Форум » Все про все » Політика » Трагедія східних українців
Трагедія східних українців
premiumДата: Вівторок, 27.05.2008, 14:54 | Повідомлення # 1
Досвідчений
Група: Продвинуті
Повідомлень: 488
Репутація: 12
Статус: Offline
Уже кілька поколінь українців вивчаючи історію України 20-30-років ХХ століття не звертають уваги на те, що окрім Західної (що входила до складу європейських держав) за межами УСРР існувала не менша – Східна Україна (справжня, а не та під якою ми сьогодні її розуміємо).

Річ у тому, що керівництво Російської імперії, як більшості інших, традиційно здійснювало адміністративний поділ ігноруючи національні кордони народів, що її заселяли. Створення етнічно змішаних губерній (та навіть повітів) мало зашкодити процесам національної консолідації поневолених народів та посприяти їх асиміляції.

Відтак, відновлена у 1917-1920 роках українська держава відразу ж відчула проблему пов’язану із приєднанням східноукраїнських земель. Вони перебували у складі Воронезької та Курської губерній, Області війська Донського, Кубані та Ставропільської губернії.

Після поразки УНР вкрай обмежене у своїх можливостях керівництво УСРР все ж продовжувало наполягати на перегляді кордонів зі своїм «старшим братом». Протягом 20-х років минулого століття це питання підіймалося неодноразово.

Воно й не дивно. Адже в цей час уся офіційна пропаганда таврувала польський режим Пілсудського за переслідування та гноблення українців, їх асиміляцію на Галичині, Волині, Холмщині, Підляшші.

В цих умовах ігнорування справедливих домагань українців щодо приєднання Східної України до УСРР в межах «братнього Союзу виглядало принаймні «цинічним».

Однак, попри декларування намірів вирішити національне питання, більшовицький режим продовжував традиційну для російської імперії політику насильницької русифікації.

Пропозиції української сторони про проведення українсько-російського кордону в межах СРСР відповідно до етнічних кордонів були кількаразово проігноровані.

Як наслідок за переписом, проведеним у грудні 1926 року у прилеглих до України адміністративних одиницях на схід від визначеної волюнтаристським методом межі РСФРР та УСРР компактно проживало понад 4,5 мільйонів українців. Приблизно стільки ж українців тоді компактно мешкало на українських землях у складі Польщі (Галичина, Волинь, Полісся, Холмщина).

Адміністративно справжня Східна Україна входила тоді до складу Російської СФРР та знаходилась у межах таких адміністративних одиниць: Курської та Воронезької областей та Північно-Кавказького краю.

Їх кордони були проведені таким чином аби затушувати переважання українського населення.

Наприклад у складі Курської та Воронізької областей на суцільній території у 42 тисячі км2, проживало 2,2 млн. осіб. З них 1,4 млн. (63,7%) все ще визнавали себе українцями (попри десятиліття систематичної русифікації).

Проте цей прилеглий до України масив – більший за ту ж Курську область – так і не став окремою адміністративною одиницею. Не був він приєднаний і до сусідньої Харківської області УСРР.

Внаслідок такого проведення кордону, тогочасна українська столиця – Харків – виявилась прикордонним містом, а сам кордон «по живому» розрізав українські національні території.

Територія тогочасного Північно-Кавказького краю (без північнокавказьких республік) відповідає трьом сучасним регіонам Російської Федерації: Краснодарському та Ставропільському краям і Ростовській області.

Що ж собою являв Північно-Кавказький край тоді?

Попри відсутність офіційного статусу край фактично являв собою одну із національних республік СРСР. Він займав територію в 293,6 тисяч км2 з населенням у 8,2 мільйони осіб. Для порівняння: на той час у Білорусі проживало 5 мільйонів осіб, Узбекистані – 4,5, а Закавказькій Федерації (Грузія, Вірменія та Азербайджан) – 6,3!

Після окупації більшовиками Дону та Кубані у 1924 році ці етнічно-змішані українсько-російські території стали його основою. Українсько-російська частина краю була аграрною. Сільське населення складало тут понад 80%. При цьому у національному складі селянства існував українсько-російський паритет (2,7 та 2,7 мільйони відповідно), тоді як у традиційно зрусифікованих містах переважали росіяни (0,99 та 0,34 мільйона відповідно).

Водночас в прилеглих до УСРР 5 округах (Таганрізькому, Донському, Донецькому, Кубанському та Чорноморському) українське селянство складало більшість.

Наприклад в Кубанському окрузі їх було 900 тисяч із 1,4 мільйонів, Донецькому – 206 тисяч із 376, Таганрізькому – 191 тисяча із 265 і так далі.

У більш віддалених 5 округах частка українців складала від 30 до 50%. І лише в одному – промисловому Шахти-Донецькому окрузі – була незначною.

Попри поразку Кубанської Народної Республіки боротьбу кубанське козацтво продовжувало. Якщо на Великій Україні партизани діяли до кінця 1920-х років, то на Кубані – до кінця 1930-х (невеликий загін Мілька Каленика протримався навіть до приходу німців у 1942 року).

Виявилось, що становище Східної України у складі Російської Федеративної СРР куди гірше від Західної, яка перебувала під владою таврованої офіційною пропагандою «пілсудчини» та «панської Польщі» (Це зовсім не значить, що там не було терору проти українців. Але все пізнається в порівнянні!)

В умовах чергового наступу режиму на селянство на межі 20-30-х років посилилась ностальгія кубанців за часами існування Кубанської Ради, почали створюватися нові повстанські загони які формувалися під гаслами "Нехай живе вільна Кубань!"

Відповіддю російського керівництва на активізацію спротиву українського селянства та козацтва стала справжня війна, що включала в себе заходу різнопланові заходи терору.

Східна Україна (тобто ті українські землі, що опинилися внаслідок волюнтаристського проведення державного кордону УСРР та РСФРР у складі Росії) найбільше постраждали і від Голодомору.

Якщо втрати 30-ти мільйонної України склали тоді 3,5-5 мільйонів осіб, то 6 мільйонного Північно-Кавказького краю (без північнокавказьких республік де голоду не було) за оцінкою Роберта Конквеста 1 мільйон осіб. Смертність у багатьох станицях коливалася від 40 до 90%.

Уже до 9 березня 1931 року лише з районів Кубанської та Чорноморської округ Північно – Кавказького було виселено в "Північні області" 10 тисяч родин (близько 100 тисяч осіб), а в період із листопада 1932 р. по січень 1933 р. на "чорну дошку" було занесено 15 станиць: дві донських та 13 кубанських.

Епогеєм імперської наруги над корінним населенням східно-українських земель стала масова депортація корінного українського населення до Сибіру та Казахстану та знищення традиційних назв населених пунктів.

Аби витравити память про історичне минуле станиці Київську, Уманську, Урупську, Поповичівську та Полтавську назавжди було позбавлено своїх історичних назв. Їх перейменували на Красноартільську, Красноармійську, Ленінградську, Кагановичівську та Совєтську...

Лише з Полтавської, Медведівської і Урупської було виселено до Сибіру і Уралу – 45 тисяч 639 осіб. В Полтавські станиці де проживало 17 тисяч жителів в 3,6 тисячах дворів майже все населення було виселене до Сибіру.

Видана Реввійськрадою СРСР директива за підписом М.Тухачевського предбачала заселення спустошеної станиці демобілізованими солдатами Червоної армії.

При цьому порядок їх вербування був чітко визначений: до поселенців в жодному разі не могли бути зараховані вихідці із України та Північного Кавказу. Окремі демобілізовані привезли з собою до 12 членів своїх родин.

Проте на зрошеній кров’ю корінного населення землі переселенці почувалися вкрай незатишно.[b] Їх становище розкривалось у доповідній записці у Політуправління Червоної Армії: «Люди з Півночі [Росії – автор] і з Білорусі звикли жити в деревяних ізбах, з деревяними подами, а тут мазанки і глинобитна підлога… Не знають навіть як ремонтувати вибоїни в підлозі. Господині, так ті сумують за російською піччю… На цьому грунті були навіть цілі сімейні «трагедії». Розводились – жінка із дітьми поверталась назад, а чоловік – залишався. Були випадки підпалів, побоїв, грабунку з боку корінного населення.[b] Страх козаків особливо відзначався… казали «Коли б козаки не повернулись та нам не дісталось».

То ж чи можна дивуватись, що значна частина кубанських, донських та терських козаків під час Німецько-радянської війни 1941-1945 років вирішила все ж таки воювати проти сталінського режиму?

Зрозуміло ж, що це була їх відплата справжньому ворогу – сталінському окупаційному режиму. І не їх вина, а їх трагедія, що довелося їм воювати на боці іншої людиноненависницької імперії – нацистської Німеччини. А чи був у них інший вибір?

Олександр Крамар
"Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову" © Ліна Костенко Посміхнись :)
 
xSALaMONZДата: Неділя, 06.07.2008, 20:33 | Повідомлення # 2
Досвідчений
Група: Продвинуті
Повідомлень: 315
Репутація: 10
Статус: Offline
Quote (premium)
А чи був у них інший вибір?

НЕ БУЛО :'( 
premiumДата: Понеділок, 14.07.2008, 17:05 | Повідомлення # 3
Досвідчений
Група: Продвинуті
Повідомлень: 488
Репутація: 12
Статус: Offline
Був. Треба було боротися і триматися України.


"Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову" © Ліна Костенко Посміхнись :)
 
AdminДата: Пятниця, 22.08.2008, 12:14 | Повідомлення # 4
Батька сайту
Група: Адміністратори
Повідомлень: 529
Статус: Offline
Quote (premium)
Був. Треба було боротися і триматися України.

Повтор аля "Мазепа"
Ситуація та ж сама майжеАдмін перш за все - батька і бог, а потім вже читак і сволота:)

Навіть не приказка, а просто ЛОГІКА, яка у багатьох відсутня : Якщо адмін щось не робе, отже у нього є справи важливіші...

 
ХльопцікДата: Вівторок, 26.08.2008, 16:02 | Повідомлення # 5
Новачок
Група: Продвинуті
Повідомлень: 2
Репутація: 0
Статус: Offline
якщо б трималися,то де б сили бралися?їх було більше...


:)
 
mazepas2008Дата: Вівторок, 03.03.2009, 13:37 | Повідомлення # 6
Професіонал
Група: Продвинуті
Повідомлень: 874
Репутація: 18
Статус: Offline
Quote (premium)
Водночас в прилеглих до УСРР 5 округах (Таганрізькому, Донському, Донецькому, Кубанському та Чорноморському) українське селянство складало більшість.

Досить сумнівна гіпотеза. На Кубані та Доні українці складали незначну частку населення, про це пише в "Україна. Історія" Орест Субтельний. Та навіть на Донбасі частка українського населення в 20-30 роки складала лише 42 %.

Quote (premium)
. Смертність у багатьох станицях коливалася від 40 до 90%.

Це значить, що деякі станиці вимерли майже повністю? Теж, напевне, перебільшення. 90%-завищені дані.

 
premiumДата: Середа, 04.03.2009, 12:28 | Повідомлення # 7
Досвідчений
Група: Продвинуті
Повідомлень: 488
Репутація: 12
Статус: Offline
Quote (mazepas2008)
Quote (qnpremium/qn)uzqВодночас в прилеглих до УСРР 5 округах (Таганрізькому, Донському, Донецькому, Кубанському та Чорноморському) українське селянство складало більшість./uzq/uzquote Досить сумнівна гіпотеза. На Кубані та Доні українці складали незначну частку населення, про це пише в "Україна. Історія" Орест Субтельний. Та навіть на Донбасі частка українського населення в 20-30 роки складала лише 42 %. uzquoteQuote (qnpremium/qn)uzq. Смертність у багатьох станицях коливалася від 40 до 90%./uzq/uzquote Це значить, що деякі станиці вимерли майже повністю? Теж, напевне, перебільшення. 90%-завищені дані.

Не пам'ятаю, що писав Субтельний, але є однозначні дані переписів населення. http://uk.wikipedia.org/wiki/Файл:Kuban_1926.png

Полтавська губернія - 93% україномовного населення http://demoscope.ru/weekly/ssp/rus_lan_97.php?reg=62 а зараз?
Вороніжська губернія - 36% україномовного населення http://demoscope.ru/weekly/ssp/rus_lan_97.php?reg=37 а зараз?
Курська губернія - 22% україномовногонаселення http://demoscope.ru/weekly/ssp/rus_lan_97.php?reg=48
Область війська Донського - 28% україномовного населення http://demoscope.ru/weekly/ssp/rus_lan_97.php?reg=40
Крим - 42% україномовного населення http://demoscope.ru/weekly/ssp/rus_lan_97.php?reg=71
Харківська - 80% україномовного населення http://demoscope.ru/weekly/ssp/rus_lan_97.php?reg=76
Кубань - 47% україномовного населення http://demoscope.ru/weekly/ssp/rus_lan_97.php?reg=100
Ставропольська - 37% україномовного населення http://demoscope.ru/weekly/ssp/rus_lan_97.php?reg=102

І це після століть русифікації, коли українська мова була заборонена.
"Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову" © Ліна Костенко Посміхнись :)

Повідомлення відредагував premium - Середа, 04.03.2009, 12:44
 
mazepas2008Дата: Середа, 04.03.2009, 17:53 | Повідомлення # 8
Професіонал
Група: Продвинуті
Повідомлень: 874
Репутація: 18
Статус: Offline
Преміум, дякую за інфу, досить переконлива.
 
ataskumДата: Четвер, 05.03.2009, 14:41 | Повідомлення # 9
Не дуже активний
Група: Продвинуті
Повідомлень: 125
Репутація: 5
Статус: Offline
Умні мужі, mazepas2008, premium, кому треба ваші дискусії, наші предки були......, бо не могли собі держави створити і захистити. Вони недостойні щоб за них списи ламати.
 
mazepas2008Дата: Пятниця, 06.03.2009, 06:39 | Повідомлення # 10
Професіонал
Група: Продвинуті
Повідомлень: 874
Репутація: 18
Статус: Offline
Quote (ataskum)
Умні мужі, mazepas2008, premium, кому треба ваші дискусії, наші предки були......, бо не могли собі держави створити і захистити. Вони недостойні щоб за них списи ламати.

Незгоден, незнаючи історії свого народу, та й в цілому людства,неможливо розібратися у сьогоденні.


 
premiumДата: Пятниця, 06.03.2009, 11:24 | Повідомлення # 11
Досвідчений
Група: Продвинуті
Повідомлень: 488
Репутація: 12
Статус: Offline
Quote (ataskum)
Умні мужі, mazepas2008, premium, кому треба ваші дискусії, наші предки були......, бо не могли собі держави створити і захистити. Вони недостойні щоб за них списи ламати.
Держава в нас була, і не одна. В світі знайдеться не більше 10 народів в яких більше державної історії ніж в нас. Останні століття в нас дійсно провал, але незважаючи на це народ зберіг свою самобутність і не асимілювався, так як це сталось з абсолютною більшістю інших народів, про які ми маємо лише короткі відомості в літописах."Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову" © Ліна Костенко Посміхнись :)
 
mazepas2008Дата: Субота, 07.03.2009, 20:23 | Повідомлення # 12
Професіонал
Група: Продвинуті
Повідомлень: 874
Репутація: 18
Статус: Offline
Quote (premium)
Останні століття в нас дійсно провал,

А в чому причина цього провалу?


 
premiumДата: Вівторок, 10.03.2009, 11:30 | Повідомлення # 13
Досвідчений
Група: Продвинуті
Повідомлень: 488
Репутація: 12
Статус: Offline
Quote (mazepas2008)
Quote (qnpremium/qn)uzqОстанні століття в нас дійсно провал,/uzq/uzquote А в чому причина цього провалу?
Причина в непереборних зовнішніх обставинах, ми були в оточенні трьох імперій: Османської, Московської, Австрійської... думаю шансів у нас не було.

Додано (10.03.2009, 11:30)
---------------------------------------------
Шанс з'явився лише з розпадом цих імперій і ми ним відразу не скористались, але таки вдалося з другого разу в 1991
"Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову" © Ліна Костенко Посміхнись :)

Повідомлення відредагував premium - Вівторок, 10.03.2009, 11:32
 
mazepas2008Дата: Вівторок, 10.03.2009, 19:55 | Повідомлення # 14
Професіонал
Група: Продвинуті
Повідомлень: 874
Репутація: 18
Статус: Offline
Що стосується зовнішніх обставин, згоден. Але давайте не забувати й про внутрішні.

Гадаю, ментальність українська така, що їй непотрібна незалежність. Політики уособлюють цю ментальність. От і сьогодні частина із них проросійська, частина прозахідна. І лише незначна частка політиків -справжніх борців за незалежну УКРАЇНУ.


 
premiumДата: Середа, 18.03.2009, 15:06 | Повідомлення # 15
Досвідчений
Група: Продвинуті
Повідомлень: 488
Репутація: 12
Статус: Offline
Не знаю як можна називати українцями тих, хто проти незалежності України виступає. Таким може бути лише менталітет рабів, нажаль в нас такі є. А політики, обрані рабами, можуть лише виконувати вказівки рабовласника. Наприклад, вводити мову рабовласника, здавати рабовласникам підприємства, газопроводи...

Додано (18.03.2009, 15:06)
---------------------------------------------

Quote (premium)
Крим - 42% україномовного населення
* уточнення, не Крим,. а Таврійська губернія"Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову" © Ліна Костенко Посміхнись :)
 
Форум » Все про все » Політика » Трагедія східних українців
 • Сторінка 1 з 2
 • 1
 • 2
 • »
Пошук:

Найтоваристські Останні зареєстровані Найпопулярніші
 • Samoswal
  Повідомлень - 2318
 • Професор

 • Яночка
  Повідомлень - 1676
 • Майстер

 • Маринка
  Повідомлень - 1610
 • Майстер

 • PePeL-soN
  Повідомлень - 1434
 • Кандидат в майстри

 • Нереклама
  Повідомлень - 1205
 • Кандидат в майстри

 • Grey
  Повідомлень - 874
 • Професіонал

  RLtdrich4
  Зареєстрований - 14:49

  RLtdrich
  Зареєстрований - 14:45

  oldorcsinc
  Зареєстрований - 11:22

  oldorcs
  Зареєстрований - 15:06

  Istrebitel357
  Зареєстрований - 19:37

  Terentii
  Зареєстрований - 15:35

 • Нереклама
  Репутація - 47
 • Кандидат в майстри

 • Samoswal
  Репутація - 36
 • Професор

 • Маринка
  Репутація - 36
 • Майстер

 • EVA
  Репутація - 33
 • Досвідчений

 • PePeL-soN
  Репутація - 32
 • Кандидат в майстри

 • Яночка
  Репутація - 31
 • Майстер

  Популярні теми
  Корисні посилання
  Міні-чат
 • Рахуємо до мільйона!>>

 • Яку пісню(виконавця)Ви сл...>>

 • ЩОДЕННИК>>

 • Асоціації>>

 • Кіноман>>

 • Я ХОЧУ!!!!!!>>

 • Повторялка>>

 • Казка в три слова - гра>>


 •                 

  Copyright EXO © 2023, created by KING © 2007 Всі права захищені.
  Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних імен та інших відомостей несуть автори публікацій. У разі передруку матеріалів посилання на exo.at.ua обов'язкове. З питань співпраці пишіть на e-mail: Exo-site[а]bigmir.net