Молочна тема і все, що з нею пов’язане ще довго буде надзвичайно актуальною для аграрного Кобеляцького району. Напевне аж до того часу, коли Україна вступить в Євросоюз, молоко від населення не заготовлятимуть, а людям вистачатиме зарплат і пенсій, щоб не сподіватися на корівку-годувальницю. Та навіть найзапеклішим оптимістам зрозуміло, що протягом найближчого десятиліття настільки кардинальні зміни в державі не відбудуться. Отже селяни й надалі триматимуть корів і житимуть за гроші, виручені від продажу молока. І дуже й дуже болісно реагуватимуть на зміни в ціновій політиці в цій галузі сільського господарства.
В попередніх номерах «ЕК» вже піднімалася тема існування чи не існування в Кобеляцькому районі так званої молочної мафії. Нагадаємо зміст проблеми. Свого часу жителі Перегонівки поскаржилися на низькі закупівельні ціни на молоко, які пропонує їм один із приватних підприємців. А коли до них приїхав інший заготівельник і дав вищу ціну, то проти нього миттєво ополчилися державні служби – від міліції і до ветеринарної медицини. І довелося тому бізнесмену швиденько припиняти свою діяльність. Звичайно ж і ціни залишилися на попередньому рівні.
Про ситуацію, схожу із перегонівською розповіли і жителі сусіднього села Кірове. Вони також незадоволені закупівельними цінами на молоко і також вважають, що державні служби лобіюють інтереси окремих бізнесменів. «Олії у вогонь» підлила й інформація, згідно із якою кіровський сільський голова Павло Каблучко був оштрафований за те, що спробував привести в навколишні села інших заготівельників молока. Павло Андрійович підтвердив «ЕК» той факт, що співробітники районної прокуратури дійсно склали щодо нього протокол про корупційні дії і він був оштрафований на 850 гривень. Отже, все сходиться? І дійсно є визначене коло бізнесменів, які мають право закупляти молоко? Всіх інших миттєво випроводять з району співробітники санітарної медицини, міліції і прокуратури? Ці питання ми їм і задали. Валентина Семиног, заступник державного санітарного лікаря Кобеляцького району категорично заперечила такі припущення. І наголосила, що процес контролю над якістю зданого молока, здоров’ям корів і так далі і тому подібне не є компетенцією санепідслужби. Отже й методів впливу на підприємців немає. Заперечила Валентина Іванівна і наявність в автопарку ввіреної їй служби, автомобіля, про який розповіли «ЕК» жителі Перегонівки. Вони запам’ятали номер «ВАЗа», на якому приїжджали представники перевіряючих служб, котрі й спровадили із села щедрішого на оплату бізнесмена.
Цю машину нам вдалося виявити в іншій службі – районному управлінні ветеринарної медицини. Сергій Куземко, керівник цієї служби не став заперечувати той факт, що саме його співробітники на «ВАЗ-21099» червоного кольору приїжджали 19 вересня в Перегонівку, щоб проконтролювати процес прийомки молока. При цьому Сергій Михайлович наголосив, що в тій ситуації дії його працівників були цілком законними і адекватними. Ось що він розповів «ЕК». Дійсно, у відділення ветеринарної медицини повідомили, що у Перегонівці з’явився новий підприємець, який закупляє молоко. Та справа в тому, що він не отримував необхідних дозволів і погоджень. В ході перевірки виявилося, що цей бізнесмен, скупляючи молоко, переробляв його на вершки на власному сепараторі. Потім вершки продавав, а відвійками підгодовував власну худобу. В принципі, в цьому нічого надто протизаконного немає. Але підприємець знову ж не мав дозволів на відкриття переробного підприємства, а його обладнання не мало сертифікатів. Подібне обладнання, яке відповідає санітарним і ветеринарним вимогам є лише на молококонсервному комбінаті.
Саме через вказані вище причини, за словами Сергія Куземка і був «спроваджений» бізнесмен, який спробував платити селянам вищу ціну за молоко. Звичайно ж заперечив Сергій Михайлович і будь-яку причетність ввіреної йому служби до лобіювання чиїхось інтересів. Цю інформацію він прокоментував таким чином: «Якби ми комусь й допомагали, то на ринку закупівлі молока в районі залишився б виключно Білицький МКК. Але ж це не так, на Кобеляччині приймають молоко кілька десятків заготівельників».
Отже, мафії таки немає? Чи є? Можливо внести більшу ясність в ситуацію могли б представники районної виконавчої влади. Перегонівські селяни, за їх словами, отримали обіцянку від заступника голови РДА Михайла Лещука скликати спеціальну нараду по розгляду «молочного» питання. Це повинно було статися в четвер. Щоправда, в який, чиновник не уточнював Напевне в той, що «після дощику».