У Бродщинській сільській бібліотеці-філіалі штат працівників налічує одну особу - Світлану Несвіжу, яка працює тут бібліотекарем більше двадцяти п’яти років і має 12-й розряд. Працює на півставки. Книжковий фонд бібліотеки на 1 січня 2008 року налічував 5822 примірники (дитячий фонд – 1792 книги), якими користується 318 читачів, з них дітей – 61, підлітків (14-21 рік) – 30. За 2007 рік бібліотечний фонд поповнився на 58 книг, з яких дитячої літератури – 26 книг. Для порівняння: у 1986 році – на 1490 примірників, в тому числі 323 примірника дитячої, у 1987 – на 626, 103 примірника дитячої.
Через недостатнє державне фінансування бібліотекар дбає про розширення бази платних послуг, залучає кошти меценатів. Також діє платний абонемент, за рахунок якого легше й «вижити» бібліотеці на селі. Прочитання однієї книги коштує 50 копійок на 7 днів.
- Знаю, що інші бібліотеки піднімають ціну за користування платними послугами, а я – ні. Для чого? – дивується Світлана Несвіжа. – В нас же спонсори є, тож уже легше. А плата 50 копійок – чисто символічна. Раніше було мало охочих допомогти фінансово бібліотеці. Останніми ж роками з купівлею книг часто допомагають спонсори. Перед Новим роком меценати та політичні партії виділили для бібліотеки кошти, завдяки яким ми мали змогу придбати різноманітну літературу на суму 700 гривень. Серед куплених книг – художні романи, детективи, дитяча література, кілька книг медичної та сільськогосподарської тематики.
У 2007 році спонсорську допомогу Бродщинській сільській бібліотеці надали ТОВ «Нива» (директор Анатолій Рябека), ПП Олександр Пивовар, ПП Олег Фещенко, ПП Іван Дяченко, ПП Алла Ісип та Святослав Ісип, сільський голова Наталія Довга виділила кошти на придбання літератури з місцевого бюджету. Не відмовили в допомозі й партійні осередки, які допомогли виписати періодичні видання на 2008 рік: БЮТ (голова фракції Ніна Ясинська) – газету «Зоря Полтавщини» і надав 200 гривень для придбання книг, Соціалістична партія (голова фракції Микола Жук) – «Колос», Комуністична партія (Володимир Юхименко) – «Київський вісник», «Наша Україна» (Микола Гук) – подарувала книги. Окрім того, серед джерел наповнення фонду подарунки від читачів.
- А якими книгами найбільше цікавляться Ваші односельці? – запитую.
- Здебільшого беруть романи і сільськогосподарську літературу, - каже Світлана Григорівна. – Відвідувачів бібліотеки більше дорослих, але є і діти досить активні. Найчастіше приходять за книгами Антоніна Рябека, Віра Зубко, Леся Прудка, Тетяна Підгорна, Володимир Довгий, серед дітей активними читачами є Леся Зубко, Марія Бережна, Сергій Підгорний, Тарас Прудкий, Павло Бобров, Алла Прудка.
Бібліотекар, обслуговуючи користувачів-дітей, постійно прагне до створення умов для самореалізації юних читачів, для організації їхнього змістовного дозвілля. Підвищенню рівня цього напряму роботи сприяє пошук бібліотекарем сучасних, найбільш привабливих для читачів форм популяризації різноманітної інформації, виявлення та вивчення запитів, нахилів, уподобань дітей. Крім того, у Бродщинській бібліотеці регулярно проводяться тематичні книжкові виставки. Наразі є виставки про події голодомору «Голосом правди про 33-ій рік», «Природа і людина ХХІ століття». Про події того часу на території села своїми спогадами ділились жителі села Леонід Варич і Катерина Онищенко. Катерина Моринець розповіла про ті жахливі події на основі спогадів своєї покійної свекрухи Анастасії Іванівни.
- Світлано Григорівно, а що особисто читаєте Ви і Ваша сім'я?
- У мене різносторонні смаки, - відповіла бібліотекар. – Читаю багато, щоб при нагоді допомогти читачу зорієнтуватися в літературно-інформаційному просторі, порадити потрібну книгу. Захоплююсь детективами, романами, фантастикою, полюбляю жіночі журнали – «Успехи и поражения», «Моя семья», «Истории из жизни» тощо. Доньки мої, як приїжджають, теж читають ці журнали. Мій чоловік цікавиться історичними, політичними книгами, не може без преси, полюбляє видання «Дзеркало тижня», «Україна молода», «Ехо Кобеляк», «Бульвар Гордона», «Ринг», «Болельщик», «Спортарена». Всі ці газети й журнали з дому я завжди несу до бібліотеки, щоб й односельці мої мали змогу прочитати. Загалом на пресу із сімейного бюджету щомісяця «йде» близько шістдесяти гривень. На рік чи півроку виписувати дорого, тому доводиться передплачувати помісячно.
Бібліотека знаходиться у приміщенні сільського будинку культури. Два роки тому завдяки спонсорській допомозі в придбанні будівельних матеріалів, бібліотекар своїми силами зробила ремонт в приміщенні. Тепер в бібліотеці затишно. Світлана Несвіжа завжди допоможе читачеві при виборі книги, при цьому користуючись не лише фондом своєї бібліотеки, а й фондом центральної районної бібліотеки.
Марина СІДАШ