Неділя, 22.12.2024, 16:11
Привіт Гість | RSS
 
Головна РеєстраціяВхід Головна сторінка      Вхід      Написати нам
Меню сайту
Розділи новин
Новини Кобеляччини [1620]
Твоє рідне місто, в якому ти живеш, навчаєшся, працюєш... Гадаєш, тут нічого цікавого не стається? Помиляєшся!
Новини Новосанжарщини [246]
Є таке чудове і чисте місто на Полтавщині - Нові Санжари. І живуть в ньому чудові люди. Але от казуси і там бувають цікаві
Новини України [9826]
Новини з Батьківщини
Новини світу [4403]
Тут усі найважливіші світові новини! Будь у курсі того, що відбуваються далеко, але все-таки навколо тебе!
Відео-новини [119]
Відео-новини зняті нашими кореспонентами. І не тільки нашими...
Новини Царичанки [0]
Наше місто
  • Кобеляцька міська рада
  • Місто Кобеляки
  • Історія міста
  • Розклад руху автобусів Кобеляк
  • Телефони міста (частина 1)
  • Телефони міста (частина 2)
  • Хто на сайті
    Онлайн всього: 18
    Гостей: 18
    Користувачів: 0
    Наші користувачі
    Всього: 3486
    Нових сьогодні: 0
    Нових учора: 0
    Нових за тиждень: 0
    Нових за місяць: 1
    Із них:
    Новачків: 1111
    Продвинутих: 2363
    Журналістів: 5
    Модераторів: 3
    Адмінів: 4
    Із них:
    Чоловіків: 2733
    Жінок: 753
    Наш сайт
    Новини: 16229
    Файли: 8769
    Цікавинки: 3279
    Картинки: 1814
    Анекдоти: 922
    Оголошення: 91
    Тести: 75
    Коментарі: 6176
    Форум: 555/31862
    Новини Полтавщини
    Зв'язок з адміном
    Написати листа адміністратору сайта

    Головна »2008 » Травень » 12 » Ціни почали знижуватись, або Про фактор Януковича в нинішній інфляції



    Ціни почали знижуватись, або Про фактор Януковича в нинішній інфляції
    14:40

    Вона з'явилася на сайті згаданого відомства вчора пізно ввечері.

    У квітні зростання цін сповільнилося

    Індекс споживчих цін у квітні 2008 року склав 103,1%. Це, звичайно, високий інфляційний показник, але він виявився нижчим, ніж у березні (103,8%).

    Істотно подорожчали минулого місяця відносно березня овочі - 119,1%, м'ясо та м'ясопродукти - 108,1%, макаронні вироби - 104,7%, картопля - 104,4%, фрукти - 103,6%, цукор - 103,3%. Автомобільне паливо та мастила у квітні виросли в ціні на 3,0% (у березні - на 8,2%), а хліб - на 2,1% (у березні - на 3,1%).

    Однак уперше за останні більш ніж півроку минулого місяця спостерігалося зниження цін по багатьох позиціях споживчого кошика: молоко - 99,0%, сир і домашній сир - 99,9%, яйця - 94,6%, масло - 99,5%, соняшникова олія - 99,4%, гаряча вода та опалення - 89,4%, аудіотехніка і фотоапаратура - 99,6%.

    Інфляція за чотири місяці нинішнього року досягла 13,1%, а річна (до квітня 2007 року) - 30,2%. Продукти ж харчування подорожчали за відповідні періоди на 21,0% і 49,2%.

    Не змінився у квітні в порівнянні з березневим значенням індекс цін виробника - 106,6%. За січень-квітень даний показник склав 119,8%.

    Отже, інфляція у квітні усе ще залишалася досить високою, але намітилося її зниження. Хочеться сподіватися, що почала приносити результати антиінфляційна програма Кабміну і НБУ, і що процес уповільнення зростання споживчих цін продовжиться в наступні місяці - аж до дефляції в серпні або вересні у випадку гарного врожаю.

    Про причини різкого інфляційного сплеску в перші місяці 2008 року - як об'єктивних внутрішньо- і зовнішньоекономічних, та й штучно створених (психологічних) - сказано вже так багато, що навряд чи варто ще раз повторюватися. Але є й ще одна дуже важлива складова нинішньої інфляції, про яку потрібно сказати окремо.

    Колишній уряд гальмував інфляцію контрабандою

    В 2007 році індекс споживчих цін був дуже великим - 116,6%, а найбільший внесок у нього внесло збільшення цін на продовольчі товари - 124,7%. Однак можна впевнено стверджувати, що інфляція була б торік ще вища, якби уряд боровся з контрабандою та ввезенням товарів в Україну з-за кордону за різними "сірими" схемами.

    Вивчення офіційних статистичних даних про цінову динаміку торік приводить до "дивних відкриттів". Наприклад, м'ясо та м'ясопродукти чомусь росли в ціні набагато повільніше, ніж інші продукти харчування. За весь 2007 рік ціни по даній позиції збільшилися тільки на 13,9%, а до середини літа спостерігалося навіть щомісячне зниження цін на м'ясну продукцію (як і в другій половині 2006 року).

    Пояснення такої "дивної" диспропорції просте - в Україну торік масово ввозилося м'ясо контрабандою і з пільгами по сплаті податків. Про що було прекрасно відомо й уряду Януковича, і тодішній опозиції, і, природно, Президентові.

    Досить різко, нагадаємо, із цього приводу говорив Віктор Ющенко на нараді СБУ в середині листопада 2007 року. Особливо багато невтішних слів він тоді висловив на адресу митної служби. Глава держави розповів, що існує кілька відомих схем переміщення товарів через держкордон, зокрема, до них належить контрабанда без митного оформлення товарів. Ще однією розповсюдженою схемою Президент назвав митне оформлення товарів із заниженою митною вартістю для того, щоб знизити плату податку в митні органи.

    Також акцентував Віктор Ющенко на згаданій зустрічі проблему ввезення імпортних м'ясопродуктів в Україну через ВЕЗ. Він відзначив, що за допомогою спеціальних економічних зон Донецької області в країну надходить неякісне м'ясо по 2,2 грн. При цьому м'ясопродукти ввозяться без оплати ввізного мита - за відповідними рішеннями судів. Президент чітко тоді заявив, що без підтримки державної влади ці кримінальні дії неможливі.

    Варто сказати, що Віктор Ющенко неодноразово піднімав дану тему перед урядом і правоохоронними органами і до листопадової наради. Робив же він це у зв'язку, у тому числі, з кількаразовими зверненнями до нього вітчизняних товаровиробників.

    Янукович не почув аграріїв...

    Нагадаємо, масові зловживання на українському ринку м'ясопродуктів почалися відразу ж після приходу до влади попереднього уряду. Ще точніше - вони лише відновилися, оскільки в часи першого прем'єрства Януковича всі ці "чорні" і "сірі" схеми (контрабанда звичайна та легалізована - через ВЕЗ і ТПР) в Україні процвітали. А закриті ці способи збагачення для обраних були навесні 2005 року.

    Але вже в грудні 2006 року громадські організації в сфері агропромислового комплексу звернулися до вищого керівництва держави із проханням терміново врегулювати ситуацію на м'ясному ринку України. Мова йшла, в основному, про свинину і про м'ясо птиці. А причиною "негараздів" аграрії вважали як контрабанду м'яса, так і масове ввезення м'ясопродуктів через ВЕЗ і ТПР, що почалося із другої половини 2006 року.

    У лютому 2007 року відразу шість керівників великих агропідприємств з різних регіонів України виступили з даного приводу з відкритим зверненням до українського уряду ("У рік свині галузь свинарства зіштовхують у прірву" - газета "Урядовий кур'єр"). А у квітні минулого року до уряду письмово звертався у "м'ясній проблемі" і Президент. "Обсяги діяльності підприємств, які відновили пільговий режим, істотно впливають на вітчизняний ринок м'ясної продукції і завдають значної шкоди бюджету", - говорилося в листі. Тільки з початку 2007 року ввезення м'яса в ВЕЗ і ТПР подвоїлося, а його величина в загальному обсязі імпорту цієї продукції вже перевищує 50%. Втрати бюджету лише за січень-березень склали 200 млн. грн. Разом з тим, окремі інвестиційні проекти мають пільговий режим до 2058 року, відповідно, це буде завдавати істотної шкоди держбюджету і надалі, підкреслювалося в зверненні Віктора Ющенка.

    Але уряд Януковича проігнорував звернення Президента. І вже в липні 2007 року було оприлюднено ще один відкритий лист керівників аграрних об'єднань та асоціацій, адресований Президентові, Прем'єр-міністрові, Секретареві Ради національної безпеки та оборони (РНБО), а також голові Вищої ради юстиції. У ньому говорилося, що на українському ринку м'яса склалася кризова ситуація у зв'язку зі збільшенням обсягів ввезення в країну м'яса та м'ясопродуктів низької якості з використанням "тіньових" схем.

    У даному зверненні повідомлялося, що в січні-червні 2007 року імпорт м'яса в Україну склав 110 тис. тонн, що майже на 40% більше, ніж за відповідний період минулого року. З них "чистий" імпорт склав тільки 4%, за давальницькими операціями - 39% ("давальницька" схема - коли продукція після переробки сировини не вивозиться в країну походження, а залишається для реалізації на внутрішньому ринку), на території пріоритетного розвитку (ТПР) і вільні економічні зони (ВЕЗ) - 57%. Так, заявляли аграрії, на територію ВЕЗ "Донецьк", де здійснює свою діяльність тільки одне підприємство, було завезено 33,4 тис. тонн. При цьому не було сплачено податків на суму 500 млн. грн. Крім того, з початку року за давальницькими схемами в Україну було завезено 42,9 тис. тонн м'яса, що на 60% більше, ніж за аналогічний період 2006 року. Керівники українських агропідприємств заявили тоді, що такі тенденції (96% імпорту м'яса - контрабанда) можуть привести до різкого скорочення вітчизняного виробництва м'яса, що спричинить негативні соціальні наслідки.

    Гріхи вчорашнього уряду дали про себе знати сьогодні

    Як показали наступні події, аграрії виявилися праві. Так, за даними органів статистики, поголів'я великої рогатої худоби (ВРС) на 1 березня 2007 року становило 6395,1 тис. голів, а на 1 грудня - тільки 6056,9 тис.; свиней на 1 березня було 8162,9 тис., а на 1 грудня - 7851,6 тис. Максимальне поголів'я птиці торік спостерігалося на 1 серпня - 207,7 млн., але вже до початку грудня це число скоротилося до 182,0 млн.

    Причому, це не якесь сезонне зниження. Наприклад, в 2005 році на 1 лютого було 6966,9 тис. голів ВРС, на 1 грудня - 6967,2 тис.; свиней на 1 лютого 2005 року було 6334,9 тис., а на 1 грудня - 7301,4 тис. У значній мірі скорочення поголів'я в 2007 році відбулося саме внаслідок описаних вище причин.

    Що вийшло в підсумку? Нинішній уряд з перших же місяців цього року взявся наводити порядок на митниці, внаслідок чого майже вдвічі зросли надходження в держбюджет. Але через це ціни на м'ясо та інші продукти харчування різко полізли вгору - адже ці товари перестали надходити в країну контрабандою (і сумнівної якості), а обсяги вітчизняного виробництва зменшилися.

    Як наслідок, м'ясо та м'ясопродукти подорожчали в січні-квітні 2008 року на 26,7%, що й стало досить сильним фактором підвищення інфляції. Адже ця позиція має дуже велику "вагу" у споживчому кошику українців (близько 10%). Боротьба з контрабандою привела в нинішньому році до подорожчання й інших продуктів харчування (наприклад, овочів і фруктів), а також непродовольчих товарів, які раніше ввозилися в Україну злочинним шляхом - без сплати податків і мит.

    Отже, якби попередній уряд по-справжньому боровся з контрабандою і "сірими" схемами, то інфляція торік була б набагато вища, ніж зафіксовані Держкомстатом значення. А, відповідно, індекс споживчих цін у перші чотири місяці 2008 року виявився б набагато нижчим, ніж зараз.

    Юрій Глухов

    news.finance.ua

    Категорія: Новини світу | Переглядів: 869 | Додав: Admin


    Всього коментарів: 0

    Ім`я *:
    Email *:
    Код *:
    Форма входу
    Календар новин
    Пошук по сайту

    Рекомендуємо вам проводити пошук українською та російською мовами

    Корисне


    Опитування
    Останнє на форумі
  • Наука и смысл жизн... >>
  • БЕЗДЕПОЗИТНЫЕ БОНУ... >>
  • Сила слова! >>
  • Кобеляки на Google... >>
  • У кого какой интер... >>
  • Випадкове фото з галереї
    Погода
    Погода в Полтаве, Кобеляках, Новых Санжарах, Комсомольске, Кременчуге, Решетиловке, Козельщине
    Курси валют
    Курсы валют на PROext
    Корисні посилання


    Статистика










                    

    Copyright EXO © 2024, created by KING © 2007 Всі права захищені.
    Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних імен та інших відомостей несуть автори публікацій. У разі передруку матеріалів посилання на exo.at.ua обов'язкове. З питань співпраці пишіть на e-mail: Exo-site[а]bigmir.net