Ст. 43 Конституції України передбачається право кожного на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожному гарантується право на належні, безпечні і здорові умови праці. На реалізацію цих конституційних положень органами законодавчої та виконавчої влади прийнята велика кількість нормативно-правових актів, спрямованих на захист соціально-економічних, політичних, особистих прав і свобод людини і громадянина, передусім, на реалізацію права на працю, її оплату та охорону. Наказом Генерального прокурора України забезпечено дієвий нагляд за їх додержанням.
На підставі глибокого вивчення стану законності методами правового й економічного аналізу із залученням спеціалістів, працівників контролюючих органів, з урахуванням громадської думки, звернень громадян і посадових осіб, повідомлень у засобах масової інформації прокуратурою району постійно організовується та проводиться наглядова робота, у ході якої відслідковуються негативні тенденції в економічному розвитку нашого району, які впливають на додержання соціально-економічних прав громадян і забезпечується оперативне втручання відповідними правовими засобами.
За висновками фахівців, більшість випадків аварій та травматизму виникає внаслідок недостатнього забезпечення працівників засобами індивідуального захисту, порушень правил техніки безпеки працюючими, низького відомчого контролю за станом охорони праці, виконання робіт з відступом від встановленої технології, застосування небезпечних умов праці та інше. У зв'язку з цим прокуратурою району із залученням фахівців була проведена перевірка додержання суб'єктами господарювання вимог законодавства про охорону праці в частині фінансування заходів з охорони праці. Так ст. 19 Закону України „Про охорону праці» передбачено, що фінансування охорони праці здійснюється роботодавцем. Для підприємств, незалежно від форм власності, або фізичних осіб, які використовують найману працю, витрати на охорону праці повинні становити не менше 0,5% від суми реалізованої продукції.
За результатами перевірки встановлено, що стан та умови охорони праці на підприємствах району є ще досить далекими від оптимальних. З перевірених прокуратурою підприємств встановлено, що тільки ЗАТ «Кобеляцький завод продтоварів «Мрія» приділяє належну увагу питанню фінансування заходів з охорони праці (протягом 2007 року на зазначені цілі витрачено 63 тис. грн.). Інші ж підприємства, а точніше їх керівники, порушують чинне законодавство, належним чином не фінансуючи профілактичні заходи з охорони праці та не виконуючи загальнодержавні, галузеві та регіональні програми поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, спрямованих на запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням. Прикладом може слугувати ВАТ „Світ», яке при обсязі реалізованої продукції в 2534,7 тис. грн. за 2007 рік профінансувала охорону праці лише на 3,4 тис. грн., крім того в колективному договорі передбачено фінансування на заходи з охорони праці в розмірі 1 % від фонду оплати праці, що не відповідає вимогам Закону України „Про охорону праці».
Але недостатнє фінансування - це лише вершина айсберга. При перевірці стану умов і безпеки праці, „копнувши» трошки глибше, на кожному з підприємств виявляється маса інших порушень. Як приклад, найпоширенішими можна назвати: відсутність дозволів органів Держгірпромнагляду на виконання робіт підвищеної небезпеки, експлуатацію обладнання і устаткування підвищеної небезпеки; непроходження працівниками медичних оглядів; при укладенні трудових договорів не проводиться інформування громадян про умови праці на підприємстві; комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці якщо й розробляються, то дуже часто не відповідають вимогам нормативних документів тощо. За наслідками перевірок керівникам відповідних підприємств направлені подання про усунення виявлених порушень та причин і умов, що їм сприяли.
У зв'язку з цим вважаю доцільним порадити керівникам підприємств більше уваги приділяти дотриманню конституційного права людини і громадянина на безпечні умови праці, адже за порушення вимог законодавства про охорону праці крім дисциплінарної та адміністративної відповідальності передбачена ще й кримінальна.
Ст. помічник прокурора Кобеляцького району
І.В. Сорокін