"В хаті, де виростав Олесь Гончар, ми відчули могутню силу його українського духу. Хай ніколи не заросте
стежка до цієї славної хати"
Іван ДрачЗ 2006 року на Трійцю проводиться щорічний обласний захід «Зелене свято Гончаревого дитинства», літературний конкурс «Собори душ своїх бережіть» та районний конкурс юних художників «Світлі образи в оповіданнях Олеся Гончара».
У переддень Трійці у Полтавському державному педагогічному університеті відбулося урочисте підбиття підсумків другого обласного літературного конкурсу «Собори душ своїх бережіть» з нагоди 90-річчя нашого земляка, письменника Олеся Гончара. Пройшов традиційний обласний літературний конкурс «Собори душ своїх бережіть», організований обласною організацією Національної спілки письменників України, за фінансової підтримки управління культури облдержадміністрації. У конкурсі взяло участь більше 80 авторів з усієї області. Грамоти вручали в номінаціях «поезія» та «проза» у старшій та молодшій вікових групах. Переможців змагання вітали представники наукової, літературної, духовної та політичної інтелігенції Полтави.
Олег Пустовгар, начальник управління у справах преси та інформації ОДА, повідомив на заході, що Управління у справах преси та інформації Полтавської облдержадміністрації видасть альманах «Острови» молодих полтавських авторів. В рамках урочистого підбиття підсумків дійства пройшла і презентація книги «Собори душ своїх бережіть». Це – збірка кращих творів молодих літераторів Полтавщини. Цього ж дня пройшли й інші заходи. Серед них – зустріч із київською поетесою Анною Багряною.
- Я знаю багатьох письменників родом з Полтавщини, які зараз затвердились вже в літературі, в сучасній. Той же Сергій Осока, який сьогодні є головою журі конкурсу, - говорить Анна Багряна, секретар ради Національної Спілки письменників України по роботі з молодими авторами.
15 червня, на Трійцю, вшанування пам'яті Олеся Гончара розпочалось у Кобеляцькій районній бібліотеці, де відбулась зустріч з відомими письменниками.
… А у селі Суха у літературно-меморіальному музеї-садибі Олеся Гончара було вже велелюдно. Біля гончаревої хати зібрались письменники, артисти, журналісти, просто небайдужі люди з Кобеляк, Полтави, Дніпропетровська, Києва. Вони зустрілись, щоб вшанувати пам'ять великого нашого земляка, що зростав в Сухій на Кобеляччині.
«Зелене свято Гончаревого дитинства», приурочене до 90-річчя від Дня народження Олеся Гончара, розпочалося з того, що сухівчани почастували гостей смачнючими вергунами з ароматним узваром. Бажаючі завітали до хати письменника, де директор державного музею-садиби Тетяна Бондаревська захоплююче та цікаво розповіла про життя і творчий шлях Гончара. Кожен бажаючий отримав путівник «Хата, де виростав Олесь Гончар».
Далі присутні насолоджувалися співом наших талановитих земляків – Валентини Уткіної, Людмили Дейнеги, Аліма Чесака, Євгена Присяжнюка та інших. Письменники, серед яких Леся Степовичка, Надія Гнатюк, Олександр Воля, що завітали з різних куточків України на Кобеляччину, згадували про Олеся Гончара, цитували уривки з його творів. Олександр Воля розповів, що йому в школі пощастило сидіти за партою, за якою навчався малий Гончар. А декан філологічного факультету Полтавського педуніверситету професор Микола Степаненко ознайомив з безліччю цікавих фактів біографії Гончара, адже не один рік досліджував творчий феномен Олеся Терентійовича, на основі досліджень впорядкував книгу про письменника.
Голова Полтавської обласної організації НСПУ Олена Гаран ознайомила з підсумками обласного літературного конкурсу «Собори душ своїх бережіть».
Відпочиває душа в садибі Гончара… Так легко, сонячно і спокійно стає на серці, коли знаходишся тут. Скільки письменників, талановитих людей, мабуть, не з’їжджається на Кобеляччину ні в один інший день. А на свято Гончаревого дитинства їдуть, їдуть, їдуть… Присутні дарували один одному власні книги, щирі посмішки і легкість на серці. Під розлогим деревом гості Сухої розмовляли, насолоджуючись спілкуванням, слухали спів музик та щебет птахів, а краплі літнього дощу їх зовсім не лякали.
Потім святкування продовжилося вже у Кобеляках, де у парку імені Богдана Хмельницького присутні змогли насолоджуватися виступами колективів художньої самодіяльності. А народні умільці презентували свої вироби з бісеру, дерева тощо. Але кобеляцьке свято вже більше нагадувало свято обжинок чи день міста, а от в Сухій, саме в тому куточку нашої землі, де зростав Гончар, ніби саме повітря просякнуте духом величі письменника. Завершилося Зелене Свято Гончаревого дитинства виступом артистів Полтавської філармонії та заслуженого артиста України Віктора Кавуна.
Марина СІДАШ-ПРИХОДЬКО