Днями автор статті завітала до кримінально–виконавчої інспекції (КВІ) й була приємно здивована. Пройшов рік з часу нашої останньої зустрічі з працівниками КВІ, завдяки їх зусиллям кабінет покращав, став, так сказати, соліднішим. Інспекція живе, працює, виконує вироки. Як розповів старший інспектор Валерій Скорик, головним завданням КВІ є контроль за засудженими людьми, які звільнені від реальної міри покарання з призначенням їм іспитового строку.
- Одним із видів кримінальних покарань є громадські роботи, - говорить Валерій Скорик. - Це покарання - альтернатива позбавленню волі, воно було введене в дію Кримінальним кодексом України від 5 квітня 2001 року. Покарання це досить м'яке, але, на мою думку, ефективне, як для суспільства, так і для самого засудженого. Поясню: для суспільства - в тому,що засуджений приносить якусь користь для місцевої громади, а для самого покараного - в тому, що не кожному до вподоби працювати примусово з віником чи лопатою на виду у громади, знайомих, друзів в якості засудженого до такого покарання і це, можливо, деяких громадян наведе на думку, що злочини вчиняти не слід, навіть невеликої тяжкості.
15 квітня 2008 року Президент України В.Ющенко підписав Закон «Про внесення змін до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України щодо гуманізації кримінальної відповідальності», в якому значне місце займає покарання у виді громадських робіт, і тому це покарання надалі буде застосовуватися судами набагато частіше.
- Валерію Андрійовичу, розкажіть, будь ласка, про особливості даного виду покарань.
- Це покарання закріплене законодавчо статею 56 Кримінального кодексу України та для неповнолітніх засуджених – статею 100 Кримінального кодексу України. Громадські роботи полягають у виконанні засудженими у вільний від роботи та навчання час безоплатних суспільно корисних робіт, вид яких визначають органи місцевого самоврядування. Громадські роботи встановлюються на строк від 60 до 240 годин і відбуваються не більше як 4 години на день, а для неповнолітніх засуджених - від 30 до 120 годин і тривалість виконання для них не перевищує 2 години на день. Покарання повинно відбуватися за місцем проживання засудженого. Для засуджених жителів Кобеляк та прилеглих сільських рад – Підгорянська та інші – громадські роботи виконуються на базі комунального підприємства «Міська сервісна служба», з якою у нас є досвід співпраці, складена домовленість з Кобеляцькою міською радою. Для жителів віддалених сіл Кобеляцького району покарання буде проходити при сільській раді, на території якої вони проживають. Проблем з сільськими радами у нас з цього питання теж не виникало.
- На яких роботах задіяні засуджені?
- Це роботи, які не потребують спеціальних знань та кваліфікації, роботи, які не вважаються тяжкими. Тобто це найпростіші, але необхідні роботи: прибирання вулиць, фарбування, побілка тощо. Але для виконання і цих робіт з засудженими проводяться інструктажі з техніки безпеки, складаються графіки роботи, табелі й інша необхідна документація. Як уже було сказано, це безоплатні роботи.
- Валерію Андрійовичу, а якщо особа ухиляється від громадських робіт?
- На жаль, не всі засуджені законослухняні і тому бувають і такі випадки, - мовив старший інспектор. - При порушенні засудженим умов відбування громадських робіт (їх визначає частина 3 статті 40 Кримінально-виконавчого кодексу України) кримінально-виконавча інспекція стосовно таких осіб направляє матеріали до прокуратури району про порушення
кримінальної справи за статтею 389 Кримінального кодексу Украни, яка передбачає вже більш суворіші санкції у виді арешту до 6 місяців або обмеження волі до 3 років, яке відбувається у виправних центрах.
- Якщо виникають проблеми з органами, які визначають місця відбування покарання, тобто, якщо не помиляюсь, з органами місцевого самоврядування, то де відбувають покарання засуджені? На яких підприємствах, організаціях?
- Відповідальність вказаних осіб, а це будуть завжди посадові особи, передбачає стаття 382 Кримінального кодексу України, - пояснив Валерій Скорик. - При порушенні вимог статті 39 Кримінально-виконавчого кодексу України інспекція на керівника даної установи теж направляє подання до прокуратури району про порушення кримінальної справи. Думаю, що це неприємна річ для посадової особи. Але на даний час таких випадків ще не було і, сподіваюсь, не буде. Нам потрібно співпрацювати, а не порушувати закон.
- Дякую за розмову, до наступної зустрічі!
Марина СІДАШ-ПРИХОДЬКО