В умовах всезростаючого антропогенного навантаження на природні системи, загострення екологічної кризи, різкого скорочення природних ресурсів, в тому числі й життєвонеобхідних, досить актуально постають питання пошуку шляхів раціонального природокористування та збереження ландшафтної та біологічної різноманітності. Серед сучасних природоохоронних концепцій актуально постає природозаповідання.Існуюча природно-заповідна мережа Кобеляцького району нараховує 10 територій та об’єктів загальною площею 25142,6 га. Це – регіональний ландшафтний парк, заказники, заповідне урочище. У складі природно-заповідної мережі району тільки ландшафтний заказник «Лучківський» має загальнодержавний статус. Дані про ці об’єкти наведені у таблиці.
За відсотком заповідності (13%) Кобеляцький район посідає перше місце в Полтавській області серед інших адміністративних районів, що більш як втричі перевищує обласний і є наближеним до європейського.
Становленню високих показників розвитку заповідної справи в районі сприяли і багата природа Кобеляччини, і значна ландшафтна та біологічна різноманітність, і багаторічні наукові дослідження, які проводилися в регіоні у різні часи науковцями, і постійна увага та розуміння важливості збереження довкілля з боку депутатів районної ради та керівництва району.
За останні роки в Кобеляцькому районі питання створення, функціонування та використання природно-заповідних територій висвітлювались на науково-практичних конференціях, семінарах та нарадах. Окремі питання виносились на обговорення комісії з екології та раціонального природокористування та засідань сесії районної ради. Деякі з них включені до районних програм («Програми охорони довкілля, раціонального використання природних ресурсів у Кобеляцькому районі на 2007-2010 роки», «Програми розвитку туризму в Кобеляцькому районі 2010 року», «Програми фінансової підтримки РЛП «Нижньоворсклянський» до 2010 року», «Програми створення першого на Полтавщині еколого-просвітницького центру у Кобеляцькому районі» та ін.). Все це засвідчує, що у районі є ресурси і можливості для оптимізації природно-заповідної мережі, які доцільно реалізувати в контексті регіонального розвитку. Забезпечити розбудову та функціонування регіональної природно-заповідної мережі, проведення моніторингових досліджень біорізноманітності, еколого-просвітницької діяльності дозволяє науковий та кадровий потенціал РЛП «Нижньоворсклянський» за умови відповідного фінансування.
У цьому році районною радою ініційована робота щодо вивчення природно-рекреаційних ресурсів об’єктів природно-заповідного фонду, зокрема у відношенні розвитку туризму. Першим кроком до цього стала здійснена 17-18 червня 2008 року на території Кобеляцького району комплексна наукова експедиція, профінансована за кошти районного бюджету, з метою з’ясування екологічного стану природно-заповідних територій та об’єктів, інвентаризації біорізноманітності, дотримання заповідного режиму, можливості реалізації завдань зеленого та екологічного туризму та забезпечення екологічної освіти й виховання населення.
У складі експедиції взяли участь науковці – викладачі кафедр природничого факультету Полтавського державного педагогічного університету імені В.Г. Короленка (кандидати біологічних наук Наталія Смоляр , Віктор Попельнюх , Микола Слюсар , аспіранти Тетяна Криворучко ,Ірина Грицай, студентка Олеся Ханнанова), головний спеціаліст Кременчуцького відділу охорони навколишнього природного середовища Віталій Мазняк, учителі біології загальноосвітніх шкіл Кобеляцького району (Бутенківської – Іван Шевель, Марківської – Володимир Ткаченко ), працівники державної телерадіокомпанії «Лтава» (журналіст –Аліна Кваша , оператор –Євген Хорольський ).
Під час експедиції досліджені існуючі та перспективні для подальшого заповідання природно-заповідні території й об’єкти. Встановлено, що природно-заповідна мережа Кобеляцького району в цілому є відповідною. На територіях об’єктів представлені та забезпечені охороною всі характерні для регіону ландшафти – як типові (корінні береги річок, заплавні, яружно-балкові, борові: ландшафтні заказники «Лучківський», «Шарівка», «Перегонівський», «Жукове»), так і унікальні (острівні системи, акваторії – результат створення та функціонування Дніпродзержинського водосховища: РЛП «Нижньоворсклянський»). Лучно-болотні солончакові та водні угіддя з багатим та різноманітним тваринним світом охороняються в заказниках «Ревущене», «Ситникове», «Глинський» та заповідному урочищі «Шкурине». Створення нових об’єктів передбачається в околицях сіл Шенгури (яружно-балкова система зі степовою рослинністю), Марківка (фрагменти долини р. Кобелячка), Дашківка (лучно-болотні та водні екосистеми).
Результати експедиційних досліджень, фото- та відеоматеріали ляжуть в основу природоохоронного буклету та ряду відеосюжетів тематичних передач обласного телебачення «Створені для життя» та «Зупинись і здивуйсь», з якими найближчим часом зможуть ознайомитися і відкрити для себе унікальні куточки Кобеляччини всі, хто небайдужий до природи рідного краю та вболіває за її збереження. А провідником до них стане науково-популярна книга «Заповідними стежинами Кобеляцького краю», підготовка якої вже розпочата.
Наталія Стецюк, завідувач кафедри екології та охорони довкілля Полтавського педуніверситету,
Віктор Попельнюх, директор регіонального ландшафтного парку «Нижньоворсклянський»