На берегах річки Ворскла здавна простягається пляж Рибалки. На пляжу чисто, бур’янів більше не видно, пісок охайно розрівняний. Чесно кажучи, останніми роками Рибалки й пляжем назвати було важко, він заріс очеретом і погруз в муляці, а рівчаки немов охоронці цього безладу стояли на околиці. Дивуюсь грандіозним змінам. Трішки осторонь пляжу, на розрівняній території натягнута волейбольна сітка, молодь грає в волейбол.Підходжу до збудованого з дерева, красивого будиночку, в якому стоять лавки й стіл.
- Хто створив цю красу? – запитую.
- Ми, – чую голос з будиночка.
Ідея окультурення пляжу першому прийшла Славі Іванову, яку підхопили інші: друзі, знайомі, сусіди і просто небайдужі люди.
- Чому виникло бажання окультурити саме Рибалки?
- Ми раніше тут проживали, - розповідає Слава, - а коли переїхали, розмірковували, що пляж хороший, аби до ладу довести, можна і дитині нашій купатися. Допомагати Славі Іванову взялись ще двоє добровольців: Мирослав Онищенко та Леонід Діхнич. Втім трьом, хоч і сильним чоловікам, самим, з цілим пляжем не впоратись.
Спочатку зголосився безкоштовно допомогти співробітник сервісної служби Володимир Юрко, який під’їхав трактором до берега і переорав пісок. Потім хлопці купили дизпаливо і працівники сервісної служби, знову ж безкоштовно, розрівняли пісок бульдозером та згорнули рівчаки. Сусід дядя Ваня, що живе неподалік пляжу, дав відчайдушним чоловікам борозну. На допомогу поспішили друзі Владислав Петровський, Віктор Наумов, Олександр Фещенко, Дмитро Тітаренко, Вікторія Оберемко, Наталія Іванова, Юрій Койнаш. Всі разом викорчовували очерет, бур’яни, муляку. Працювали хто чим міг: косами, граблями, борозною…
- А де взявся цей чарівний дерев’яний будиночок? – запитую у Слави.
- Це довга історія. Спочатку Володимир Юрко витяг з води дві кремезні деревини. Їх розпиляв Костянтин Лукчов на колоди, які ми перевезли до Вадима Шийки на пилораму, він безкоштовно розпиляв їх на дошки. А потім Вадим подарував свої бруси, з яких ми зробили опори (прим. авт. - показує). Пеньки для столу та лавок взяли по вул. Ветеринарній, де спилювали дерева. Леонід Діхнич знайшов автомобіль, яким пеньки перевезли на пляж. Закопували їх утрьох - Леонід, Мирослав і я. Далі знайшли дерева біля мосту (для верхнього покриття столу та лавок) . розпиляли навпіл і прибили. А потім за один день збили все до кучі і змайстрували цей будиночок.
- Волейбольна сітка - теж ваших рук справа?
- Так, сітку привіз Андрій Ященко. Він купував її за 130 грн., але з нас узяв лише 100 грн., останнє доклав сам. «Скидалися» на сітку, знову ж ті, хто окультурював пляж.
- На пляжу стало трішки більше піску, чи це тільки здається?
- Так, власними силами була привезена одна машина піску, але це нажаль дуже мало. Секретар міської ради Сергій Галушко обіцяв посприяти з піском, ми чекаємо на його допомогу. Проте, якщо ще у когось є можливість привезти, ми будемо вдячні, адже багато піску не буває.
- У Кобеляках пліткують, що ви збираєтесь відкрити на Рибалках торгову точку, через це пляж і окультурили. Чи є в цих чутках правда?
- Ні! (прим. авт. - сміється) Ми ніякої торгівлі вести не збираємось.
- Ви не проти, щоб люди, які не брали участь в окультуренні пляжу, відпочивали в будиночку та на пляжі?
- Звичайно ж не проти, але до них наполегливе прохання: не смітити! За два місяці існування будиночка нам постійно доводиться прибирати за безкультурними людьми, які засмічують територію пляжу. Після того як ми двічі зорали пісок, тільки-но пройшов дощ, як відпочиваючі почали заїжджати автомобілями, мити їх на пляжі. Нам довелося вирити навколо пляжу рів і позакопувати скати, щоб завадити проїзду автомобілів.
Наостанок можна лише підсумувати, яка кропітка робота проведена Славою Івановим, Мирославом Онищенко та Леонідом Діхнич заради благоустрою пляжу. Мабуть, кожен відпочиваючий повинен подумки дякувати за умови, які для них зробили зовсім чужі, але з якогось дива добрі люди. Але ні, потрібно смітити, нищити, руйнувати… Якщо ж у когось з читачів, при читанні цього матеріалу, хоч трішки «здригнеться» сердечко, то від допомоги хлопці не відмовляться. Звернувшись до редакції «ЕК», ви зможете дізнатись контактні дані головних героїв статті і внести частинку своєї підтримки. Зовсім не обов’язково фінансової, адже частина пляжу ще не звільнена від рівчаків та кошурів…
P.S. Щоб роз’яснити бажаючим смітити на пляжу, яка на них чекає за це відповідальність, автор звернулась за юридичною консультацією до заступника міського голови Олександра Письмака.
Згідно з статтею 152 «Порушення правил благоустрою територій міст та інших населених пунктів» кодексу України про адміністративну відповідальність для громадян передбачено покарання, яке тягне за собою штраф від 17 до 51 грн. та для посадових осіб від 51 до 105 грн.
З 2004 року діє Закон «Про благоустрій населених пунктів», який передбачає здійснення державного, самоврядного і громадського контролю у сфері благоустрою населених пунктів та встановлення відповідальності за порушення законодавства у сфері благоустрою.
Любов ОНИЩЕНКО