Асоціація міст України та громад обурена безпідставними звинуваченнями голови правління НАК «Нафтогаз України» Дубини О.В., що «відповідальність за відсутність тепла в будинках на сьогодні несуть виключно мери міст і голови держадміністрацій».
Ми категорично відхиляємо це звинувачення та заявляємо, що людина, яка обіймала посаду першого віце-прем'єр-міністра Уряду України, не може не знати реального стану справ у державі, а тому розцінюємо це як спробу органів державної влади свою бездіяльність у цій сфері перекласти на органи місцевого самоврядування, зокрема на міських голів.
А правда наступна. Хто винен, що борг місцевого самоврядування за газ перед НАК «Нафтогаз» складає 1 млрд. 160 млн. грн.
1. Хіба «мери» винні, що Уряд не подав, а Верховна Рада України не прийняла зміни до Державного бюджету на 2008 рік? Хоча ще 7 квітня 2008 року Міністерством фінансів України було визнано необхідність змін до бюджету та «збільшення обсягу видатків загального фонду місцевих бюджетів на 2 млрд. 100 млн. грн.», якими можна було б покрити ці борги та інші.
2. А може «мери» винні, що ціна на газ, яка закладалась для розрахунків у Державний бюджет на 2008 рік для бюджетних установ, складала з подачі Міністерства економіки України 1000 грн. за 1000 м куб., а вже після прийняття бюджету була піднята до 1300 грн., а з 1 жовтня - до 1500 грн.? Хіба «мери» піднімали ціни на газ, накручуючи містам борги, чи може це робили державні мужі в Києві?
3. Чи може «мери» винні, що ціни на газ для підприємств тепло-комунальної енергетики виросли з 686 грн. до 815 грн. і на кінець року складуть 883 грн. за 1000 м куб., ціни ж на електроенергію виросли за цей час з 49 коп. до 67 коп. за кіловат, а Уряд ніяк не спроможеться прийняти відповідну постанову, якою б корегувалися тарифи в залежності від цін на енергоресурси?
4. Чи може «мери» винні, що 30% населення України не платить за комунальні послуги - одні не мають достатку, а інші не хочуть платити, і Верховна Рада України вже 7 років не хоче прийняти Житловий кодекс України, яким передбачається юридична відповідальність за несплату комунальних послуг?
5. Чи може «мери» винні, що на нас насувається світова економічна криза і банки кредити на погашення боргів перед «Нафтогазом» не видають, а якщо і дають, то під 30%, а це - зростання тарифів для населення на таку ж частку? Та чи потрібно взагалі брати кредити, оскільки Уряд винен органам місцевого самоврядування 2 млрд. 100 млн. грн., яких з надлишком вистачає для покриття боргів перед «Нафтогазом» для отримання від нього газу та увімкнення опалення в містах.
Підсумовуючи вищенаведене, Асоціація міст України та громад вимагає від органів державної влади терміново:
1. Внести зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», передбачивши для місцевих бюджетів збільшення обсягів видатків загального фонду на 2 млрд. 100 млн. грн., або провести взаємозалік місцевих бюджетів з НАК «Нафтогазом» по існуючим боргам.
2. Компенсувати втрати місцевих бюджетів, як це передбачено Бюджетним кодексом України, через ріст цін на енергоресурси та прийняти постанову Уряду України про автоматичне коригування тарифів у залежності від цін на енергоресурси.
3. Видати містам ліміти на отримання газу для запуску опалення в містах та погодити з Асоціацією умови договору на постачання газу.
4. Прийняти Житловий кодекс України.
Міським головам Асоціація рекомендує обговорити в громадах ситуацію, яка склалась із затримкою надання тепла в містах, та направити відповідні звернення до органів державної влади.
Від редакції:Кобеляцький міський голова, коментуючи заяву своїх колег, заявив, що цілковито її підтримує. І додав: «Зараз центральна виконавча влада в Україні намагається перекласти вину за кризу в державі із «здорової голови на хвору». Хвалити Бога, у нашому місті немає проблем з опаленням. Але при такому управлінні державними процесами через кілька місяців збанкротує «Водоканал», почнуться проблеми із вивезенням сміття. Я вже не кажу про ремонт доріг. Владі в києві потрібно нарешті взятися за важку і невдячні роботу, а не пошуками винних в кризі».
22 жовтня 2008 року
Правління Асоціації міст України
та громад