Однією з найбільш актуальних для обговорення тем в сьогоднішній Україні є законність чи незаконність керування транспортним засобом по дорученню. Більше 50 відсотків громадян України до 17 листопада 2008 року, виїжджаючи в дорогу, крім посвідчення водія брали з собою доручення. І їздили із заходу на схід, із півдня на північ із
цими документами. І були дуже здивовані, коли їх почали за це штрафувати. І хоча нові штрафи діють вже майже місяць тисячі водіїв і до сьогодні впевнені – ніякий тимчасовий реєстраційний талон їм не потрібен. Адже в них є доручення.
У минулому номері «ЕХО» роз’яснення з цього приводу давав начальник МРЕВ Олег Олефіров. Зараз ми звернулися за допомогою до державного нотаріуса Юлія Чернявського. Ось що він розповів.
- На жаль, громадяни занадто вузько розуміють поняття довіреності. Вони оцінюють його виключно з автомобілем чи мотоциклом і своїм перебуванням за кермом. Це хибна думка. Для початку давайте заглянемо у Цивільний Кодекс України. У статті 244 написано: «Довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами».
Довіреність може даватися у дуже багатьох випадках. Скажімо, на вчинення якихось дій з нерухомістю, з цінними паперами, навіть на вигул собаки. Люди повинні усвідомлювати, що нотаріус не видає довіреність. Її видає один громадянин іншому. А нотаріус її посвідчує, надає юридичну силу.
- Для чого ж її беруть власники транспортних засобів?
- Все дуже просто. Надаючи один одному довіреність на право керування автомобілем, громадяни таким чином намагались і намагаються уникнути перереєстрації транспортного засобу у МРЕВ, щоб зекономити гроші на цій процедурі. Адже довіреність коштує близько 100 гривень, а реєстрація в десятки разів більше.
- Так, я за свою «дев’ятку» заплатив 3 тисячі гривень.
- Ось бачите, різниця суттєва. Але люди не розуміють різниці в суті довіреності і тимчасового реєстраційного талону.
- І в чому вона, різниця?
- Талон дає лише право керувати вказаним автомобілем. І все.
- А ось довіреність дає змогу, по-перше, отримати цей самий талон. Без довіреності ви тимчасового реєстраційного талону не отримаєте і жодному МРЕВ. А далі – по довіреності можна продати транспортний засіб, зняти його з обліку, поставити на облік, укласти договори страхування, позики, оренди. Словом, зробити все, що в довіреності записано. Так, довіреність дозволяє керувати автомобілем, але лише при наявності тимчасового реєстраційного талону. Зрозуміло?
- Мені – так. Читачам – не знаю.
- А ще один важливий нюанс щодо довіреності, на який громадяни не звертають уваги.
- Який?
- Дуже часто, заплативши за авто десятки тисяч гривень, а то й доларів, і їздячи на ньому, громадяни не розуміють, що так і не стали його власниками. Повноцінним законним власником є громадянин, який видав довіреність. А той, хто їздить, лише представляє власника.
- Я так розумію, що коли власник раптом перестане довіряти…
- Якщо ви маєте на увазі, що він може повернути транспортний засіб собі, то, дійсно – може, і має на це право.
- І останнє запитання. На який термін видаються довіреності?
- По закону він необмежений. Може бути і рік, і 10, і безстроковий.
- Спасибі за розмову.
- Завжди радий допомогти, звертайтесь. А для громадян ще раз наголошу – довіреності ніхто не відміняв і не відмінить. Нотаріуси завіряли і завірятимуть їх. Просто не потрібно плутати один документ з іншим.