Поширення неправдивої інформації щодо причинно-наслідкового зав’язку між смертю дітей і вакцинацією („Смертельна вакцинація”, „В Україні після щеплення померли діти” і т.д.) обертається панічним страхом населення перед профілактичними щепленнями, і як наслідок - країна може опиниться перед загрозою епідемічних спалахів. Показовим прикладом є пов’язування факту смерті немовляти у Волинській області з вакцинацією.
На жаль, щороку з тих чи інших причин, в Україні помирає близько 5000 немовлят. Практично кожен малюк отримує за рік щеплення проти 10 інфекцій, тобто постійно знаходяться в періоді щеплень.
Враховуючи масштабну кампанію, розгорнуту деякими політичними силами, з використанням громадських організацій, теоретично кожен випадок малюкової смерті може бути використаний як привід для політичних спекуляцій та дискредитації самої ідеї імунопрофілактики.
Передбачаючи можливість такого перебігу подій, МОЗ звертається до ЗМІ з проханням виважено підходити до висвітлення питань, пов’язаних зі смертю малюків, та утриматися від безапеляційних тверджень про зв’язок смертей з проведенням планових щеплень.
Коментуючи питання висвітлення зазначеної проблеми у ЗМІ Головний державний лікар України Олександр Біловол зазначив:” Альтернативи щепленню наразі в світі не існує. Сьогодні це найбільш ефективний і доступний спосіб профілактики інфекційних хвороб. В результаті відмови від щеплень витрати держави зростають у декілька разів. Їх можна розділити на три основні напрямки: витрати на лікування інфекційних хвороб у дітей, які можна було запобігти щепленнями; витрати на дітей, що одержали інвалідність у результаті перенесеного інфекційного захворювання (часто довічну); витрати на боротьбу з поширенням інфекційних захворювань у країні в результаті їхнього масового поширення (протиепідемічні заходи). Сьогодні є багато охочих пропіаритися на темі вакцинації, проте ніхто так і не взяв на себе відповідальність за майбутнє тих дітей, чиїх батьків сьогодні закликають не робити щеплення”
Довідково:
Дитина М. 12.03.2009 р. н., мешканець с. Грибовиця (Волинської області), протягом 5 місяців життя вакцинувався, згідно з календарем щеплень. Реакції на щеплення були відсутні. У кожному випадку перед введенням вакцини батьки давали інформовану згоду на проведення щеплення та були ознайомлені з можливими реакціями та ускладненнями, в чому підписувались, що підтверджується документально.17 серпня (на 6 добу після проведення щеплення), о 09.30 год. батько звернувся до ФАПу зі скаргами на захлинання дитини. О 09.55 год. дитина оглянута зав.ФАПом, констатована смерть.
17.08.2009 року за результатами судово-медичного розтину смерть дитини настлала внаслідок аспірації вмістом травника (хлопчик відригнув і захлинувся).