Всього: 3486 Нових сьогодні: 0 Нових учора: 0 Нових за тиждень: 0 Нових за місяць: 1 Із них: Новачків: 1111 Продвинутих: 2363 Журналістів: 5 Модераторів: 3 Адмінів: 4 Із них: Чоловіків: 2733 Жінок: 753
Хочемо бути гарними і завжди молодо виглядати... Всі хочуть, але не всі знають як це зробити
МЕД ДОПОМОЖЕ СХУДНУТИ
Мед відомий своїми цілющими властивостями. Він багатий на вітаміни, мікроелементи, гормони, ферменти, антибіотики, глюкозу та фруктозу. Одне слово, це чудовий біостимулятор, здатний покращити самопочуття.
Вилікує недокрів’я та фарингіт Вживання меду у помірній кількості корисне майже усім здоровим і хворим, окрім хворих на цукровий діабет. Використовується мед як профілактичний засіб для зміцнення імунітету при частих застудних захворюваннях, недокрів’ї, серцевих хворобах, шлунково-кишкових, ниркових захворюваннях, при хворобах печінки, неврозах тощо. Мед корисно вживати протягом 1-2 місяців по 100-150 грамів щоденно, розділивши його на 3-6 порцій. При захворюваннях дихальних шляхів – риніті, фарингіті, синуситі, бронхіті, бронхіальній астмі – також потрібно вживати протягом 1-2 місяців по 100-150 грамів меду на день через кожні три години по чайній ложці, при цьому трохи затримуючи його у роті.
Смачна вітамінотерапія Мед включають до меню різних дієт. Зокрема, є дієта, під час якої замість сніданку потрібно випити склянку холодної води з розчиненою у ній чайною ложкою меду і вичавленою половинкою лимона. Це сприяє більш повному спаленню жирів і зменшує відчуття голоду. Корисний такий сніданок не лише для схуднення, а й для здоров’я загалом. Холодна вода призводить до покращення перистальтики кишківника, мед насичує кров вуглеводами, тому зникає голод, а сік лимона додає аскорбінової кислоти. Саме таким чином відбувається найбільш корисна вітамінотерапія.
Медові напої з корисними властивостями Медові напої не лише смачні, але й містять багато корисних елементів, які зберігаються у них без жодних змін. Вживають їх гарячими та холодними, додаючи різні трави. Ось кілька рецептів: – 2 склянки кип’яченого холодного молока, склянка свіжого морквяного соку, сік одного лимона, столова ложка меду. – 2 яєчні жовтки, 3 столові ложки меду, трохи солі, ваніліну, 1,5 склянки кип’яченого молока. Все змішати та процідити. – По чайній ложці квіток ромашки і листя м’яти залити 200мл окропу і настояти 10 хвилин. Процідити, дати охолонути і додати столову ложку меду. – Свіжу моркву добре помити, натерти на дрібній тертці, залити холодною кип’яченою водою і залишити на годину. Процідити крізь 2 шари марлі, відтиснути. Додати мед, лимонний сік. На літр напою потрібно кілограм моркви, лимон, 0,5 л води, 50 г меду, лід.
Не тільки мед корисний… Окрім меду, корисним є квітковий пилок, який містить менше енергетичних речовин, зате більше білків, вітамінів, мікроелементів і біологічно активних речовин із лікувальними властивостями. Одна чайна ложка пилку вранці натщесерце – хороший засіб для зміцнення імунітету та профілактики кишково-шлункових захворювань. Прополіс вживають при різних інфекціях верхніх дихальних шляхів і для підвищення стійкості організму до різних інфекцій. При вживанні прополіс не спричинює токсичної шкоди організму і навіть навпаки – знешкоджує токсини, які виробляють хвороботворні мікроорганізми. Зовні прополіс використовується при різних шкірних захворюваннях – при ранах, опіках він діє як протизапальний і протимікробний засіб. Маточне молочко містить усі незамінні амінокислоти. Воно покращує апетит, обмін речовин, підвищує опір організму до багатьох хвороб, є сильним кровотворним стимулятором. Маточне молочко також відновлює функції залоз внутрішньої секреції, виліковує фурункульози, артрити, діабет. Використовують його для відновлення сил після захворювань при втраті крові, опроміненні, при психічних, нервових астеніях, захворюваннях травної системи, в дерматології та косметиці. Медові соти – це звичайні воскові соти. Вони очищують зуби, зміцнюють ясна, позитивно впливають на кровотворення, обмін речовин і м’язову працездатність.